10 pytań do przyszłego franczyzodawcy!

08 lut 2021

Franczyza kwitnie i rośnie w zaskakującym tempie. Coraz więcej firm, chce skalować swój biznes w oparciu o ten model. Ale jak na każdej łące, tak i we franczyzie można znaleźć trochę chwastów. Jak się nie zrazić do biznesu franczyzowego? O co pytać przed podjęciem decyzji? Przedstawiamy zbiór pytań, które warto zadać franczyzodawcy.

Kliknij i przeczytaj o co jeszcze warto zapytać przyszłego franczyzodawcę - https://franczyzainfo.pl/o-co-pytac-franczyzodawce/ 

1. Czego oczekujecie Państwo od idealnego kandydata na franczyzobiorcę?

Czasem wymagania są bardzo wygórowane lub totalnie nieadekwatne dla samego zainteresowanego. Dla przykładu: Co jeśli nie chcesz jeździć w delegacje służbowe a okazuje się, że firma, którą się interesujesz w taki sposób działa? Musisz poznać wszystkie oczekiwania franczyzodawcy, aby nie być zaskoczonym po podpisaniu umowy. Przemyśl czy jesteś w stanie lub chcesz spełnić co najmniej 70% wymagań przyszłego franczyzodawcy.  Jeśli nie zgadzasz się z wymaganiami - nie brnij w to!

2. Czego nauczył Państwa covid-19? Jak wspierali Państwo w tym czasie swoich franczyzobiorców?

Odpowiedź na to pytanie może Ci wiele wyjaśnić. Oczekuj konkretnych odpowiedzi. Nie zadowalaj się informacją - "pomagaliśmy marketingowo naszym partnerom". Marketingowo? Czyli jak? W jaki sposób? Jeśli ktoś Ci powie -"zlikwidowaliśmy opłaty miesięczne", to dopytaj na jaki okres i jaka to była kwota. Covid-19 pokazał, na jakich firmach można polegać. Wybierając taką markę, masz szanse na większe wsparcie w przypadku kolejnego kryzysu.

3. Co wyróżnia Państwa franczyzę na tle konkurencji?

Chcesz podjąć się prowadzenia sklepu we franczyzie? Świetny pomysł. Zanim podejmiesz decyzję, umów się na spotkanie w kilku sieciach. Sprawdź, która opcja będzie dla Ciebie korzystniejsza. Dowiedz się jaki jest wyróżnik i atut sieci. Może jest to znany szyld, świetny marketing. A może niski wkład własny i korzystny sposób rozliczenia? Tylko zadając pytania jesteś w stanie wybrać zgodnie z własnymi upodobaniami.

4. Jakie wartości są dla Państwa najważniejsze?

Teraz myślisz - po co mam o to pytać? A po to, że musisz rozumieć i szanować biznes, w który wchodzisz. Ufać produktom i usługom firmy, do której chcesz dołączyć. W innym wypadku nie będziesz zadowolony z efektu, a praca nie będzie sprawiać Ci satysfakcji. Każdy miesiąc, rok będzie dla Ciebie udręką.

5. Ile Państwa lokalizacji zostało zamkniętych? Co jest powodem zerwania umów franczyzowych?

Nawet najlepsze marki franczyzowe mają zamknięte lokalizacje z jakiegoś powodu. To nic strasznego. Warto jednak dopytać - dlaczego? W niektórych przypadkach okaże się, że spowodowane jest to winą franczyzobiorcy, w innych franczyzodawcy. Warto ten temat przedyskutować i ewentualnie rozwiać wszelkie wątpliwości.

6. Jaka jest kondycja finansowa całej sieci?

To pytanie z grupy WAŻNYCH. Szczególnie teraz, w czasach "ogólnoświatowej zarazy" warto dopytać o kondycję finansową franczyzodawcy.

7. Co z gwarancją terytorialną? Kto wybiera lokalizację?

Ważne pytanie, w szczególności dla tych, którzy chcą prowadzić biznes w małym mieście. Gwarancja terytorialna umożliwia Ci funkcjonowanie. Dzięki temu nie musisz się obawiać, że za pól roku obok Twojego biznesu pojawi się kolejny punkt od tego samego franczyzodawcy. Oczywiście nie każdy biznes wymaga gwarancji terytorialnej. Niemniej jest to na pewno duże ułatwienie dla każdego przedsiębiorcy. W tym punkcie warto dopytać również o to, w jaki sposób będzie dokonywana lokalizacja Twojego biznesu. Zazwyczaj duże sieci stosują do tego elementy sztucznej inteligencji, tak aby wyszukać dla swojego partnera jak najlepszy adres. Pamiętaj, że dobra lokalizacja to klucz powodzenia biznesu!

8. Jak wygląda typowy dzień franczyzobiorcy?

Warto, abyś zapytał o typowy dzień franczyzobiorcy. Może uda się porozmawiać na ten temat z innymi franczyzobiorcami? Pamiętaj, masz prawo do rozmowy z innymi przedsiębiorcami z danej sieci. Warto nie pomijać tego pytania.

9. Czy mogę posiadać więcej niż jeden punkt?

Zapytaj o wewnętrzne skalowanie Twojego biznesu. Może za rok, dwa będziesz chciał pójść o krok dalej i otworzyć kolejny punkt. Przed podjęciem współpracy warto dopytać czy to będzie w ogóle możliwe, a jeśli tak, to jak to wygląda w praktyce.

10. Jaki stosujecie Państwo okres obowiązywania umowy?

Najważniejsze zostawiamy na koniec. To fundamentalne pytanie! Zapytaj o okres obowiązywania umowy, czas wypowiedzenia i kwestie związane z ewentualną spłatą leasingu. Dodatkowo, jeśli będziesz chciał wynajmować lokal, dopytaj o czas takiego wynajmu. Najlepiej, abyś szukał biznesu, gdzie okres wypowiedzenia będzie krótki.

***

Przeczytaj także:

Na co zwracać uwagę przy wyborze franczyzy? - wyjaśnia franczyzobiorca, który ma 25 biznesów!

Na co zwracać uwagę przy wyborze franczyzy? - wyjaśnia franczyzobiorca, który ma 25 biznesów!

Tagi:

Opublikowane przez: Daria Kania-Baran
facebook