4 sposoby na znalezienie idealnej franczyzy

28 cze 2020
foto: Austin Distel on Unsplash

Dlaczego franczyzowy rynek dzieli się na dwa obozy? Obóz pierwszy to Ci zadowoleni ze swoich biznesów, często dążący do zwiększenia swoich franczyzowych punktów. Obóz drugi to tacy, dla których franczyza stała się niemiłym wspomnieniem do końca życia. Jak więc stać się zadowolonym franczyzobiorcą? Na co zwracać uwagę przy wyborze modelu franczyzowego? Oto 4 sposoby na znalezienie idealnej franczyzy!

Po pierwsze: Koszt inwestycji

Na ile mogę sobie pozwolić? Pamiętaj, że kupienie drogiej franczyzy, która mieści się w najlepszych światowych rankingach, nie zawsze zagwarantuje Ci niesamowite zyski. Oczywiście taka franczyza będzie na pewno pewniejszym wyborem niż skorzystanie z know-how mało znanej firmy. Niemniej jeśli nie masz wystarczających ilości pieniędzy, nie warto zaczynać o wydawania miliona na jakikolwiek biznes.

Po drugie: Lokalizacja

Czy w mojej miejscowości jest potrzebna kolejna lodziarnia? Czy sklepik, który planuję założyć będzie cieszył się popularnością? Nie wystarczy wybrać "pierwszy lepszy" koncept franczyzowy. Trzeba sprawdzić, czy w danej lokalizacji konkretny punkt okazałby się strzałem w dziesiątkę. W decyzji związanej z lokalizacją biznesu możesz liczyć na pomoc franczyzodawcy - wielu z nich ma jasne standardy i wymogi, co do miejsca nowego franczyzowego punktu.

Po trzecie: Opłaty dodatkowe

Zastanawiasz się pomiędzy dwoma konceptami franczyzowymi? Zweryfikuj za co będziesz płacić opłaty dodatkowe. Musisz sprawdzić, czy pod napisem "bez wkładu własnego" nie kryją się inne dodatkowe koszty, które drastycznie wpłyną na całkowitą kwotę Twojej inwestycji. Czasem warto zainwestować w biznes, gdzie koszty może wydają się większe, ale sensowniejsze. Bądź czujny i nie inwestuj w biznesy, które zachęcają brakiem opłat. Oczywiście możesz trafić na "franczyzowe promocje", z których niekiedy warto skorzystać.  Jednak pamiętaj, aby franczyza była opłacalna dla sieci, muszą być jakiekolwiek opłaty.

Po czwarte: Przekonanie

Nie idź za tłumem! "Nigdy nie inwestuj w biznes, którego nie rozumiesz". To, że Twój kolega prowadzi franczyzę sklepu monopolowego, nie oznacza, że ta franczyza będzie odpowiednia również dla Ciebie. Oczywiście powołuj się na statystyki, rozmawiaj z franczyzobiorcami, ale ostateczną decyzję zostaw sam sobie. Pomyśl ile czasu chcesz spędzać w biznesie, czy ten biznes ma być Twoim głównym źródłem utrzymania, a może szukasz czegoś pasywnego? Bierz pod uwagę opinie i raporty, ale pamiętaj, że jako przedsiębiorca "musisz czuć swój biznes".

 

***

Polecamy także:

https://franczyzainfo.pl/powstanie-zespol-roboczy-ds-franczyzy/

Powstanie zespół roboczy ds. franczyzy!

Tagi:

Opublikowane przez: Daria Kania-Baran
facebook