Z najnowszego badania opinii publicznej, zrealizowanego przez Uce Research i Syno Poland wynika, że 58,8 procent Polaków jest za zniesieniem handlu w niedzielę. Zwolennicy modyfikacji tego przepisu podkreślają, że na czas pandemii należy znieść zakaz, a po unormowaniu sytuacji epidemiologicznej wrócić do niego.
– Polakom ewidentnie brakuje niedziel z handlem. Oczywiście im większe miasto, tym jest to bardziej widoczne, a proponowana zmiana ma mocniejsze uzasadnienie ekonomiczne i społeczne. Ludzie w dużych i średnich miejscowościach często dużo pracują i nie mają tyle czasu, żeby porządnie i w spokoju zrobić zakupy. Z kolei w soboty widzimy, co dzieje się w sklepach i to nas odstrasza – komentuje Krzysztof Zych z firmy analityczno-doradczej Uce Group LTD.
– Warto zauważyć, że Polacy wskazują przede wszystkim na względy bezpieczeństwa. Chcą, żeby w sklepach było mniej ludzi, bo wówczas ruch rozłożyłby się na pozostałe dni tygodnia. To też potwierdza ostanie badanie firmy technologicznej Proxi.cloud z którego wynika, że ogólnie w galeriach i centrach handlowych ruch najbardziej wzrósł we wtorki i środy. Popyt wyraźnie przesunął się na środek tygodnia, co jest efektem pandemii i samego wprowadzenia ww. zakazu – opisuje ekspert z Uce Group LTD.
Według Macieja Ptaszyńskiego wiceprezesa Polskiej Izby Handlu, trudno znaleźć logikę, związaną ze zniesieniem handlu w niedzielę w obecnej sytuacji. Ptaszyński uważa, że zmiana/likwidacja tego rządowego ograniczenia nie przyczyni się w żaden sposób do poprawy sytuacji zdrowotnej. Dodatkowy dzień handlu może nawet spowodować odwrotną sytuację. Może się okazać, że Polacy będą odkładać zakupy na "później" i zaczną tłumnie robić zakupy w niedzielę. Co jest sprzeczne z apelami o pozostawaniu w domach i unikaniu zgromadzeń.
Według nowego badania 58,8 procent ankietowanych chce, żeby w czasie pandemii rząd czasowo zawiesił zakaz handlu w niedziele. Natomiast 27,2 procent respondentów jest przeciwnego zdania. Dla 10,1 procent odpowiadających ta kwestia nie ma znaczenia. 3,9 procent ankietowanych nie podejmuje zaś stanowiska w tej sprawie.
Badanie zostało przeprowadzone dla Gazety Wyborczej w dniach 23-26.10.2020 r. metodą CAWI przez Uce Research i Syno Poland na reprezentatywnej próbie 1 056 dorosłych Polaków.
***
Polecamy także:
Wsparcie dla poszkodowanych branż. Jaka będzie rządowa pomoc?