Adam Niedzielski: "Od 15 grudnia wprowadzamy dodatkowe zasady bezpieczeństwa" (LISTA)

07 gru 2021
źródło i foto: Ministerstwo Zdrowia

Sytuacja epidemiczna się ustabilizowała. Od półtora tygodnia średnia dzienna liczba zakażeń jest na poziomie 23 tys. Jednak nie widać wyraźnych spadków tych statystyk. Dodatkowo bardzo ryzykownym elementem jest nowy wariant koronawirusa Omikron. Ze względu na niepokojącą sytuację związaną z COVID19 zdecydowaliśmy się na podjęcie stanowczych działań. Od 15 grudnia wprowadzamy dodatkowe zasady bezpieczeństwa - powiedział Minister Zdrowia, Adam Niedzielski. 

Od 15 grudnia zostaną wprowadzone dodatkowe obostrzenia w poniższym zakresie:

  • Wszystkie obiekty, które dotąd mogły być zapełnione w 50%, będą mogły być zapełnione tylko w 30%. Dotyczy to zarówno restauracji, handlu, hoteli, kin, kościołów czy obiektów sportowych. Osoby zaszczepione nie będą uwzględniane w limitach, pod warunkiem zweryfikowania ich przez przedsiębiorcę, prowadzącego daną działalność.
  • W kinach będzie obowiązywał zakaz konsumpcji.
  • Zamknięte zostaną dyskoteki, kluby oraz wszelkie obiekty udostępniające miejsca do tańczenia. W dniach: 31 grudnia 2021 i 1 stycznia 2022, nastąpi ograniczenie liczebności klientów w lokalach zamkniętych do maksymalnie 100 osób (nie wlicza się do tej liczby osób zaszczepionych).
  • Od 1 marca obowiązkowo będą musiały być zaszczepione osoby wykonujące zawody medyczne, ale także nauczyciele i służba mundurowa.
  • Pracodawca będzie mógł weryfikować teksty Covid-19 swoich pracowników. W tej kwestii zostanie przygotowana odrębna ustawa. Testy mają być zagwarantowane za darmo dla każdego obywatela RP.

Dodatkowo rząd wprowadził obowiązkowe testy dla współdomowników osób chorujących na COVID-19  - bez względu na posiadany certyfikat covidowy.

Tagi:

Opublikowane przez: Daria Kania-Baran
facebook