Auchan we franczyzie - jak to wygląda w praktyce?

10 sie 2020

Auchan to potężna marka, która oprócz działalności własnej rozwija się w modelu franczyzowym. Zarówno w formie dużych hipermarketów jak i mniejszych sklepów. O franczyzie tego międzynarodowego konceptu opowiedział nam Stephane Delaunay - Dyrektor ds. Franczyzy Auchan Retail Polska.

Auchan - potężny sklep z szerokim wyborem asortymentu. Czy cieszy się zainteresowaniem wśród potencjalnych franczyzobiorców?

Obserwujemy bardzo duże zainteresowanie naszą ofertą ze strony franczyzobiorców. Przede wszystkim z uwagi na znaną i rozpoznawalną markę. Dla franczyzobiorców niezwykle interesujący jest szeroki asortyment oferowanych przez nas produktów jak i niski poziom cen, do którego zobowiązujemy się.

Ile sklepów franczyzowych funkcjonuje pod Państwa szyldem?

W tym momencie na terenie Polski jako franczyza funkcjonuje 8 supermarketów i 2 hipermarkety.

Auchan we franczyzie - jak to wygląda w praktyce?

Zdarzyło się, aby jeden franczyzobiorca miał 2-3 sklepy Auchan?

Tak, mamy takich partnerów franczyzowych, którzy decydują się na prowadzenie dwóch sklepów. Jesteśmy otwarci na tego typu partnerstwa.

Jak to wygląda od strony formalnej? Jakie wymagania należy spełnić?

Oczywiście poszukujemy profesjonalnych kandydatów z doświadczeniem w handlu detalicznym. Natomiast bardzo ważne jest dla nas obopólne zrozumienie i zaufanie – to sprawia, że biznes jest przejrzysty, a partnerstwo odnosi sukces.

Jak pokrótce wygląda finansowanie takiej, ogromnej inwestycji?

Inwestycja jest mocno uzależniona od wielkości sklepu i rodzaju lokalu przeznaczonego na inwestycję – przykładowo czy jest to zakup lokalu, wynajem czy konieczny jest pełny remont istniejącego sklepu. Jest również wiele innych czynników zewnętrznych, które wpływają na poziom inwestycji. Każdy przypadek dokładnie analizujemy i staramy się wspólnie z partnerem franczyzowym wypracować najbardziej korzystną formę współpracy.

A jak wyglądają kwestie związane z lokalizacją? To Państwo wskazujecie, w którym mieście ma się pojawić franczyzowy Auchan?

Decyzja dotycząca franczyzy to proces, w którym ściśle współpracujemy z naszymi przyszłymi franczyzobiorcami. Korzystamy z naszego wewnętrznego know-how, z naszej znajomości rynku oraz oferty produktowej i doradzamy firmom najlepiej jak potrafimy. W kwestii lokalizacji każdorazowo prowadzimy badania oceniające potencjał istniejącego lub potencjalnego sklepu.

Załóżmy, że spełniam wymagania i posiadam kapitał, ale obawiam się tej całej logistyki (zatowarowanie, pozwolenia, koncesje, zatrudnienie pracowników, księgowość). Czy w tych kwestiach mogę liczyć na Państwa wsparcie?

Otwarcie sklepu w formacie supermarketu to duże wyzwanie - zarówno od strony kosztowej, jak i organizacyjno- logistycznej. Dlatego korzystając z naszych doświadczeń i wewnętrznych zasobów firmy staramy się wspierać w takich działaniach naszych partnerów franczyzowych.

Dziękuję za rozmowę!

***

Polecamy także:

WYWIAD z Prezentmarzeń - Emocje kluczem do udanego biznesu?

WYWIAD z Prezentmarzeń - Emocje kluczem do udanego biznesu?

 

Tagi:

Opublikowane przez: Daria Kania-Baran
facebook