Carrefour sprzedaje polski biznes. Dlaczego?

30 maj 2022

Wiceprezes Stowarzyszenia Forum Dialogu Gospodarczego - Andrzej Faliński podczas rozmowy z serwisem dlahandlu.pl podkreślił, że jeśli w najbliższym czasie potwierdzą się informacje mówiące o sprzedaży polskiego oddziału sieci Carrefour, będzie można mówić o "elemencie przygotowywanie się tej grupy do fuzji, co ma polegać na skupieniu się na rynku francuskim i rynkach Ameryki Południowej".

Carrefour wycofuje się z polskiego biznesu

- Chodzi tu o strategię zakładającą redukcję ryzyk w otoczeniu Grupy, wynikających tak z zawirowań globalnych, jak i regionalnych. A Polska niestety jest w centrum ostatniego wielkiego „wiru", czyli inwazji Rosji na Ukrainę i niepewności pociąganej przez pytanie „co będzie dalej?". Do tego dochodzi sytuacja inflacyjna w Polsce i dość chwiejna, ale generalnie raczej nieprzyjazna, polityka wobec sieci handlowych oraz dość dziwaczna praktyka korzystania przez Polskę z członkostwa w Unii Europejskiej. Dlatego Carrefour chce się wycofać - tłumaczy ekspert, cytowany przez dlahandlu.pl.

Carrefour sprzeda zatem polski biznes po to, aby skupić się na innych rynkach, które przyniosą firmie więcej korzyści. Brzmi to logiczne, jednak może mieć to negatywny skutek na nasz rynek.

- Nawet pozytywne, zdawałoby się dane z tego roku, np. ponad 33% wzrost sprzedaży detalicznej w kwietniu przy ok 8% wzrostu w lutym, pokazują , że nadchodzi czas dość gwałtownych procesów w sektorze handlu, a wzrosty stają się zapisami postępów inflacji, a może nawet stagflacji. Wyniki Carrefour miał niezłe w Polsce, ale widocznie nasz rynek krajowy nie pasuje do strategii Grupy na przyszłość. Szkoda, jeśli ostatecznie dojdzie do wyjścia z Polski silnej Grupy europejskiej, bo próżni oczywiście nie będzie i ktoś (wskazuje się na wymieniany fundusz) zagospodaruje przecież zakupione aktywa, ale liczy się tez pewien kulturowo-polityczny aspekt obecności firm zagranicznych w Polsce - tłumaczy Andrzej Faliński.

Zobacz także: 6000 franczyzobiorców prowadzi sklepy Żabka w 950 miejscowościach!

Sprawdź nas także na Facebooku

FRANCZYZA INFO

Tagi:

Przeczytaj także

Opublikowane przez: Sebastian Kaniewski
facebook