Pod wpływem pandemii, co czwarty badany myśli o pracy na własny rachunek

09 lis 2021
źródło: materiały prasowe
foto: unsplash

Jak zmienia się nasze podejście do pracy na własny rachunek?. Z okazji trwającego właśnie Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości, Grupa Muszkieterów opublikowała wyniki raportu. Celem badania było sprawdzenie poziomu przedsiębiorczości Polaków (w grupie wiekowej od 25 do 50 lat).

Wnioski z raportu "Przedsiębiorczość po polsku. Jak zmienia się nasze podejście do pracy na własny rachunek?"

  • Objęci badaniem, przedsiębiorczość kojarzą głównie z zaradnością, umiejętnością radzenia sobie w najróżniejszych sytuacjach oraz prowadzeniem własnego biznesu.
  • 32% badanych deklaruje bycie przedsiębiorczym, a ponad 50% wskazuje, że mogłoby prowadzić własną firmę.
  • Co czwarty ankietowany, zaczął rozważać prowadzenie własnej działalności gospodarczej wskutek pandemii.
  • Dla 82% badanych, praca na własny rachunek jest trudna. Według ankietowanych, rozwijaniu własnej firmy nie sprzyjają biurokracja oraz skomplikowane przepisy. W odczuciu części respondentów, własna firma wiąże się również z dużym ryzykiem i odpowiedzialnością. Co ciekawe, przeciwnego zdania są w większości osoby, które mają już doświadczenie w tym zakresie i prowadzą własną działalność gospodarczą.
  • Przy zakładaniu własnej działalności gospodarczej, ankietowani najchętniej sięgaliby po wsparcie systemowe i dofinansowania z urzędu pracy (63,5%). Blisko połowa badanych opierałaby się na własnych oszczędnościach, a tylko 1/4 skorzystałaby ze wsparcia banku.

Raport „Przedsiębiorczość po polsku. Jak zmienia się nasze podejście do pracy na własny rachunek?” został przygotowany na zlecenie Grupy Muszkieterów przez Havas Media w październiku 2021 roku.

Badanie zostało przeprowadzone na ogólnopolskim internetowym panelu badawczym (na reprezentatywnej próbie osób, w grupie wiekowej 25-50 lat - CAWI, N=1024).

Tagi:

Przeczytaj także

Opublikowane przez: Daria Kania-Baran
facebook