Mimo że, jest to coraz popularniejsza forma prowadzenia biznesu, to nadal wielu z nas zadaje sobie pytanie: Co to jest franczyza? Choć Franchising, franczyza nie mają ustalonej definicji, to przyjęto, że franczyza to pewnego rodzaju współpraca, dzięki której jedna ze stron za pomocą formuły prawnej (umowy franczyzy) udziela drugiej stronie pomysłu (licencji) na prowadzenie biznesu. Samą istotą franczyzy jest to, że przedsiębiorca (franczyzobiorca) przystępujący do znanej sieci, od podpisania umowy działa pod nową marką. Dzięki temu otrzymuje nie tylko możliwość korzystania z loga, ale szereg innych praw. Otrzymuje zamysł całej koncepcji danego biznesu, wiedzę, doświadczenie franczyzodawcy i pewnego rodzaju recepturę/ scenariusz prowadzenia biznesu.
Źródła naukowe podają, że franczyza to: (...) udzielenie przez jedna osobę (franczyzodawcę) drugiej osobie (franczyzobiorcy) zezwolenia, które upoważnia franczyzobiorcę do prowadzenia działalności handlowej pod znakiem towarowym/nazwą firmową franczyzodawcy oraz wykorzystania całego pakietu zawierającego wszystkie elementy niezbędne do tego, aby nie przeszkolona wcześniej osoba mogła być wprowadzona do przedsiębiorstwa zaprojektowanego i utworzonego przez franczyzodawcę oraz by mogła prowadzić to przedsiębiorstwo przy stałej pomocy na z góry ustalonych zasadach .
Zanim potencjalny przedsiębiorca będzie chciał się przyłączyć do danej sieci, powinien zastanowić się co wie o samej franczyzie. Poznać jej wady i zalety i przede wszystkim uzupełnić swoją wiedze o podstawowe elementy. Przede wszystkim musi wiedzieć - co to jest franczyza? Dla poszukującego biznesu, istotną kwestią powinny być jego dotychczasowe doświadczenie, umiejętności oraz zainteresowania. Warto także przed podjęciem decyzji, zweryfikować trendy i sprawdzić, nie tylko, który biznes wydaje się być korzystny, ale i przyszłościowy. Po prostu obracać się w tej tematyce, przeglądać Internet, udzielać się na forach.
Kolejnym krokiem, jest sama ocena własnych możliwości finansowych. Należy podjąć się takiej działalności, na którą po prostu będzie nas stać. Franczyzobiorca powinien ocenić wszelkie koszty. Oczywiście może także rozważać kredyt/leasing - w niektórych przypadkach taka forma może okazać się nawet korzystniejsza. Choć w przypadku podjęcia takiej decyzji, biorca musi dopytać dawcę, czy inwestycja, w którą chce wejść może być pokryta z kredytu lub jaki % inwestycji może być finansowany w ten sposób. Na rynku znajduje się wiele firm, które nie zgadzają się na finansowanie franczyzy z kredytu, lub dopuszczają kredytowanie np. części inwestycji. Jeśli jest zgoda sieci franczyzowej na pokrycie inwestycji z kredytu, to kolejną kwestią franczyzobiorcy jest weryfikacja czy będą potrzebne poręczenia. Czasem bank będzie wymagał od przedsiębiorcy przedłożenia biznesplanu. W aspekcie finansów, warto dopytać franczyzodawcę o leasing. W wielu przypadkach taka forma może się okazać zadowalająca dla potencjalnego biorcy.
Jakie są więc prawa franczyzobiorcy?
Jakie są obowiązki franczyzobiorcy?
***
Przeczytaj także:
10 pytań do przyszłego franczyzodawcy!