Czerwona kartka dla "Kodeksu dobrych praktyk dla rynku franczyzy"!

16 gru 2021
źródło: materiały prasowe

3 grudnia br. odbyło się spotkanie Zespołu Roboczego ds. Franczyzy. Była to kontynuacja spotkania z 11 października, na temat Kodeksu dobrych praktyk dla rynku franczyzy. Uczestnicy dyskursu mieli prawie 2 miesiące na zapoznanie się z propozycjami Ministerstwa Sprawiedliwości, tj. propozycji wzoru umowy, aplikacji i certyfikacji.

Czytaj także: Zła umowa weryfikowana specjalną aplikacją?

Do Biura Rzecznika MŚP spłynęły jedynie 2 materiały, odnoszące się do zaproponowanych propozycji Resortu Sprawiedliwości. Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET nie poparł wyżej wymienionych kwestii. Konfederacja Lewiatan, w oparciu o propozycje posła Sławeckiego, przygotowała specjalną prezentację wdrożenia rozwiązań, zaproponowanych przez Ministerstwo.

Konfederacja Lewiatan doradziła, aby zamiast wzorca umowy, dołączyć tak zwany "wzorzec informacji o umowie franczyzy", który byłby wyciągiem najważniejszych informacji z umowy franczyzy i zarazem nośnikiem certyfikacji. Firmy, które prowadziłyby taki wzorzec, zgodnie z wytycznymi, mogłyby być uznawane za "marki dobrych praktyk". Zaś te, które nie chciałyby spełnić wytycznych, nie mogłyby uzyskać miana "certyfikowanych". Taki wzorzec mógłby mieć postać formularza i stanowić załącznik samoregulacji. Jeśli chodzi o aplikację, to Konfederacja Lewiatan zaznaczyła, że jest to kwestia do dalszej dyskusji i analizy, ponieważ może być trudna do wdrożenia - chociażby z uwagi na jej bezpieczeństwo prawne i cyfrowe. Dyskusyjna okazałaby się w tym wypadku ochrona know-how i przetwarzanie danych, które stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa.

Światełka w tunelu nie widać

Aplikacja, formularz, kodeks czy certyfikacja są dobrym pomysłem, ale jako dodatek do ustawy. Takie stanowisko reprezentowało ponownie Stowarzyszenie Ajentów i Franczyzobiorców. - Nie można certyfikować samego siebie - powiedziała Magdalena Madzia, reprezentująca to zgrupowanie. 

Ministerstwo Sprawiedliwości zachęcało uczestników Zespołu Roboczego ds. Franczyzy do wypracowania kompromisu. Sławecki poinformował, że na ten moment nie widzi światełka w tunelu, w postaci porozumienia. Choć przyznał, że propozycje Konfederacji Lewiatan bardzo mu się podobają i w połączeniu z Kodeksem proponowanym przez Rzecznika, mogłyby wiele zmienić na rynku. Zapowiedział, że Resort od nowego roku będzie pracował nad ustawą, ale ciągle liczy na samoregulację i wypracowanie porozumienia między uczestnikami Zespołu.

Kolejne posiedzenie nie zostało ustalone.

x

Tagi:

Przeczytaj także

Opublikowane przez: Daria Kania-Baran
facebook