Dlaczego warto prowadzić własny biznes na emeryturze?

23 wrz 2020

Kto powiedział, że życie kończy się po 60-tce? Dlaczego Polscy emeryci z zazdrością spoglądają na swoich rówieśników z zachodu a sami boją się prowadzić biznes na emeryturze? Jakie są więc plusy prowadzenia własnej działalności na emeryturze?

1. Biznes na emeryturze się opłaca

Zgodnie z polskim prawem emeryt, który osiągnął powszechny wiek emerytalny i nabył prawa do powszechnej emerytury, może prowadzić działalność gospodarczą i  nie musi odprowadzać z tego tytułu składek na ZUS. Jedyną składką obowiązkową w tym przypadku jest składka zdrowotna. Wówczas emeryt może "dorabiać" do emerytury i osiągać przychody nieograniczonej wysokości.

2. Dodatkowe źródło dochodu

To chyba najprostszy i najrozsądniejszy powód, dla którego emeryci decydują się na prowadzenie własnej działalności. Tym bardziej, że wielu z nich otrzymuje przeciętne świadczenia, które nie zawsze starczają.

3. Sposób na utrzymanie aktywności życiowej

Nawet jeśli firma jest biznesem pasywnym, nie generuje zbyt wiele przychodów i nie jest skomplikowanym tworem, to może być dobrym czynnikiem aktywizującym starsze osoby, które często czują się niepotrzebne. Może to być także spełnienie zawodowe, które nie mogło zostać zrealizowane z uwagi na życie rodzinne i wcześniejszą pracę na etacie.

4. Pasja

Kto powiedział, że na pasji nie można zarabiać? Biznes na emeryturze może być zbudowany wokół zainteresowań samego seniora, na które nie starczyło czasu w okresie pełnej aktywności zawodowej.

Możliwości jest wiele

Senior może prowadzić swój biznes zarówno w formie franczyzy, jak i ajencji. Może być to także budować działalność gospodarczą sam. Nie musi korzystać z modeli partnerskich. Emeryt może także spróbować pracy sezonowej i ocenić, czy to co robi sprawia mu więcej satysfakcji niż stresu. Dla osób, które nie miały styczności z własną firmą poleca się bezpieczne modele biznesowe oraz biznesy pasywne. Chętnie wybierany biznes na emeryturze, to zazwyczaj  "miękka" franczyza lub czy biznes związany z poprzednim zawodem lub pasją.

***

Polecamy także:

Dlaczego warto prowadzić własny biznes na emeryturze?

Pomysł na wdzięczny biznes!

Dlaczego warto prowadzić własny biznes na emeryturze?

 

Tagi:

Opublikowane przez: Daria Kania-Baran
facebook