Zamknięte branże podpisują petycje na Placu Zamkowym!

06 lis 2020
źródło: materiały prasowe

Dzisiaj, tj. w piątek 6 listopada między godz. 11:00, a 13:00 zamknięte branże spotykają się na Placu Zamkowym w Warszawie.  Przedstawiciele 4 branż - hotelowej,  gastronomicznej, eventowej oraz fitness będą wspólnie składać podpisy pod petycją branż.

W gastronomii, eventach, hotelarstwie i branży fitness pracuje łącznie około 3 milionów osób. Ta liczba jest ogromna i oznacza, że co 6 osoba w Polsce pracuje w tym momencie w zamkniętym sektorze.  Dzisiejsze spotkanie ma na celu zebranie jak największej liczby podpisów pod dokumentem zawierającym sześć postulatów dotyczących rządowego wsparcia.

Postulaty zamkniętych branż:

1. Umorzenie w 100 proc. subwencji PFR dla firm z sektora branż dotkniętych ograniczeniami

Zamknięte branże postulują o całkowite umorzenie subwencji PFR dla przedsiębiorstw z sektora najbardziej poszkodowanych branż, mogących udowodnić spadek przychodów rok do roku o minimum 50%, w dowolnych dwóch miesiącach, od lipca 2020 r. do zakończenia stanu epidemicznego.

2. Dodatkowy nabór subwencji PFR dla branż dotkniętych ograniczeniami

Ponowny nabór wniosków do PFR dla firm z sektora najbardziej poszkodowanych branż, mogących udowodnić spadek przychodów rok do roku o minimum 50%, w dowolnych 4 miesiącach, od lipca 2020 do zakończenia stanu epidemicznego, niezależnie od liczby zatrudnionych pracowników.

3. Rekompensaty za okres ograniczenia działalności przedsiębiorstw

Przedsiębiorcy domagają się dofinansowania ich działalności w wysokości 50% przychodów odpowiadających analogicznemu okresowi z 2019 r., przez czas trwania ograniczenia działalności danej branży.

4. Zawieszenie spłat kredytów/leasingów

Zawieszenie spłaty kredytów hipotecznych/rat leasingowych dla firm z sektora najbardziej poszkodowanych branż to kolejny ważny postulat.  Ta forma miałaby być skierowana do firm mogących udowodnić spadek dochodów rok do roku o minimum 50%, w dowolnych dwóch miesiącach, od września 2020 r.

5. Dalsze dofinansowanie kosztów pracy, w zakresie:
  • Dofinansowanie do obniżonego wynagrodzenia do 80% etatu, w wysokości 40% pierwotnego wynagrodzenia;
  • Dofinansowanie przestojowego w przypadku obniżenia wynagrodzenia o 50%, w kwocie minimalnego wynagrodzenia (w okresie od października 2020 r. do marca 2021 r.) lub przez okres zamknięcia branży + 1 miesiąc na ponowny „rozruch” przedsiębiorstwa;
  • Abolicja składek ZUS oraz postojowe (w tym dot. umów cywilnoprawnych) w okresie od dnia 1 listopada 2020 r. do dnia 31 marca 2021 r. dla wszystkich przedsiębiorstw z naszych branż (w tym włączenie dodatkowych PKD, jak m.in. 73.11.z dot. szczególnie agencji eventowych oraz firm realizujących zabudowę targową).
6. Wprowadzenie kryterium spadku obrotów do zastosowania we wszystkich formach pomocy ze strony państwa wraz z identyfikacją poprzez PKD branży/przemysłu szczególnie dotkniętego przez kryzys

Zastosowanie kryterium spadku obrotów połączonego z określonym kodem PKD lub oświadczeniem przedsiębiorcy dot. funkcjonowania w branży, która poprzez ograniczenia ze strony administracji państwowej, poniosła i ponosi dotkliwe straty.

 

Organizatorami dzisiejszego spotkania na Placu Zamkowym w Warszawie są: Izba Gospodarcza Gastronomii Polskiej, Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego, Rada Przemysłu Spotkań i Wydarzeń (TUgether),   Polska Federacja Fitness. Organizatorzy w komunikatach prasowych proszą o przestrzeganie zasad sanitarnych związanych z Covid-19 oraz zabranie własnego długopisu.

***

Polecamy także:

Żagrożone branże powołują sztab kryzysowy!

Żagrożone branże powołują sztab kryzysowy!

 

 

Tagi:

Opublikowane przez: Daria Kania-Baran
facebook