Justyna Matuszak-Leśny

Radca prawny, Partner w Kancelarii esb Adwokaci i Radcowie Prawni

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, Wyższej Szkoły Handlu i Prawa oraz podyplomowych studiów z zakresu Prawa informatyki (Informationsrecht) na Heinrich-Heine Universität w Düsseldorfie.

Od początku kariery zawodowej odpowiedzialna za kompleksową obsługę prawną polskich i międzynarodowych przedsiębiorstw. Swoją karierę rozpoczęła w esb Rechtsanwälte w Stuttgarcie, gdzie zajmowała się procesami compliance w kontekście federalnego prawa ochrony danych osobowych (BDSG) i konsultingiem z zakresu prawa pracy dla polskich i niemieckich spółek.

Po powrocie do Polski realizowała projekty w zakresie prawa ochrony danych osobowych, prawa autorskiego i własności przemysłowej. Jako ekspert przeprowadziła szkolenia i projekty z zakresu wdrożenia systemów zarządzania i ochrony danych na rzecz przedsiębiorstw prywatnych i spółek Skarbu Państwa. Od 2013 roku rozwija polską jednostkę esb Rechtsanwälte (esb Adwokaci i Radcowie Prawni), jako Senior Partner. Jest pierwszą w historii osobą spoza Niemiec, która została zaproszona do grona partnerów.

Od 2013 jest członkinią Rady Doradczej VOI (Verband Organisations- und Informationssysteme e.V.)
z siedzibą w Bonn. Zrzeszenie wspiera firmy i przedsiębiorstwa we wprowadzaniu nowoczesnych systemów ECM i EIM, usprawniających zbieranie, zarządzanie, tworzenie i analizę danych firmowych. Z kolei jako członek zarządu Fundacji Artystów Polskich na Emigracji (PAW – Polish Artists in the World) od 2016 roku pomaga polskim twórcom mieszkającym od lat za granicą m.in. w organizacji wystaw ich twórczości w Polsce, repatriacji dzieł czy w dochodzeniu praw własności do prac, których status z przyczyn historycznych pozostaje niejasny. Jest również aktywnym członkiem Centrum Technologii Blockchain przy Uczelni Łazarskiego, w którym wspiera prace badawcze nad zagadnieniami związanymi z rozwojem tej technologii i metod jej wykorzystania w prawie polskim i międzynarodowym.

Prywatnie podróżniczka, wielokrotna maratonka, entuzjastka sztuki i spełniona mama.

Teksty tego eksperta znajdziesz w zakładce: PRAWO i EDUKACJA

facebook