Flesz tygodnia - czyli zbiór informacji z całego tygodnia (27.11- 4.12.2020)

04 gru 2020
źródło: informacje prasowe oraz dh, wh

Nie masz czasu na czytanie i szukanie wiadomości? Robimy to za Ciebie! Poniżej znajdziesz zbiór informacji prasowych z całego tygodnia. Najświeższe newsy z biznesu w skróconej formie i w jednym miejscu.

1. Lewica stawia ultimatum franczyzie

Konflikt franczyzowy trwa od kilkunastu tygodni. Przypomnijmy, że trwają pracę nad dokumentem: "Kodeks dobrych praktyk we franczyzie" regulującym ten model biznesowy. Z drugiej strony regulacje przygotowało Ministerstwo Sprawiedliwości. Teraz głos zabiera również lewica, która nie chce kodeksu, a prawnych regulacji franczyzy w Polsce. (...) Mamy sytuację patologicznego, nieuregulowanego rynku franczyz w Polsce, która owocuje dziesiątkami tysięcy tragedii ludzkich. Ludźmi, który popadają w ogromne długi nie z własnej winy, często w depresje, mnożą się sytuacje samobójstw - mówi Maciej Konieczny, poseł Lewicy.

Więcej na temat tego sporu znajdziesz w naszym poprzednim artykule: Burzliwy raport o franczyzie, który poróżnił zainteresowane strony.

2. 110 sklep w sieci Limonka

Sieć sklepów rośnie pomimo pandemii. Obecnie liczy ona 110 sklepów. Limonka należy do Grupy Chorten. W ramach sieci Limonka wśród 110 sklepów są nie tylko placówki ogólnospożywcze, ale też sklepy specjalistyczne, mięsno-wędliniarskie czy monopolowe. Firma rozwija się w modelu franczyzowym.

3. Żabka nawiązuje współpracę z MyBenefit

Użytkownicy benefitów pracowniczych MyBenefit za zakupy w sklepach Żabka, będą mogli zapłacić kodem kreskowym na wyświetlaczu smartfona lub w formie tradycyjnego wydruku. Ta usługa jest dostępna w ponad 6,6 tys. sklepach. – Cieszymy się, że poszerzyliśmy ofertę świadczeń pozapłacowych o możliwość realizacji zakupów w sieci Żabka i tym samym wspieramy pracowników, którzy aktualnie pracują w trybie home office, w realizacji codziennych zakupów - mówi Robert Bogacki, członek zarządu MyBenefit.

4. Branża handlowa doczekała się na podpis Prezydenta

Sklepy przygotowywały się do niedzieli handlowej, która miała przypadać 6 grudnia br. Branża czekała jednak na oficjalną decyzję - podpis prezydenta pod ustawą łagodzącą zakaz handlu. Z najnowszych informacji wynika, że Andrzej Duda podpisał ustawę.

5. Globalna współpraca Spar i Too Good To Go

Spar International ogłosił partnerstwo z Too Good To Go. Cel: zapobieganie marnowaniu żywności. Kupujący mogą korzystać z aplikacji Too Good To Go, aby skorzystać z ofert rabatowych na produkty oferowane w sklepach Spar, które w innym przypadku zostałyby zmarnowane.

6. Rzecznik MŚP apeluje o zmiany w "ustawie o dobrym Samarytaninie"

Ww. ustawa przewiduje pozbawienie przedsiębiorców pomocy publicznej w przypadku naruszenia przez nich ograniczeń w zakresie prowadzenia przez nich działalności gospodarczej, które nałożono w związku z pandemią.

7. Grupa Delko z wysokimi przychodami pomimo pandemii

Grupa Delko osiągnęła przychody ze sprzedaży w wysokości 636 302 tys. zł wobec 566 094 tys. zł w analogicznym okresie ubiegłego roku. Zysk netto wyniósł 17 774 tys. zł, a zysk z działalności operacyjnej 21 949 tys. zł. Grupa prowadzi sprzedaż zarówno w hurtowniach, drogeriach, jak i  sklepach franczyzowych Blue STO.  Delko posiada również 100% udziałów w trzech spółkach, które prowadzą sklepy własne i franczyzowe pod szyldami: SŁONECZKO, AVITA, SEDAL, Delko.

8.  McDonald's rozwija współpracę ze Stava!

Stava i sieć restauracji McDonald’s rozwijają współpracę. Kurierzy największej w Polsce franczyzowej sieci gastro-kurierskiej realizują usługę McDelivery w Głogowie, Lubinie, Łomży, Siedlcach oraz Słupsku. McDonald’s Polska oraz Stava podpisały również list intencyjny ws. uruchamiania usługi McDelivery w kolejnych miastach. Największa sieć franczyzowa nie ukrywa zadowolenia z wyników jakie przynosi im Stava. Dzięki Stava mamy możliwość budowania własnych kanałów sprzedaży oraz rozszerzania zasięgu usługi McDelivery nie tylko w dużych miastach.  Rozpoczęcie współpracy poprzedził kilkumiesięczny proces przygotowawczy, który pozwolił opracować sposób działania zapewniający najwyższy standard obsługi gości restauracji McDonald’s. Otrzymaliśmy wysokiej jakości wsparcie operacyjne i technologiczne. Firma Stava oferuje nowoczesny i efektywny model biznesowy, który pozwala restauracjom rozwijać działalność w kanale sprzedaży delivery. Wyniki, które wspólnie osiągnęliśmy w pierwszych miesiącach współpracy przekroczyły nasze oczekiwania. Zamierzamy rozwijać współpracę ze Stava w kolejnych lokalizacjach - Monika Dąbrowska, McDelivery Lead McDonald’s Polska.

9. Pizza Hut akceptuje kryptowaluty

Pizza Hut na terenie Wenezueli akceptuje kryptowaluty. Jest to wynik niekorzystnej sytuacji tego Państwa. Co ciekawe, Wenezuela znajduje się w czołówce krajów, na których terenie korzystanie z kryptowalut jest powszechne.

10. RE/MAX Polska otwiera kolejne biuro

Mam przyjemność przekazać bardzo dobrą wiadomość. ?. Już wkrótce w Olsztynie rozpocznie działalność kolejne biuro naszej międzynarodowej sieci - RE/MAX LIBERTY, które poprowadzą Edyta Liberda-Łowicka oraz Arnold Łowicki - poinformowała Monika Saniterni, Manager ds. Franczyzy na swoim Linkedinie.

11.  Sieć Kontigo wycofuje się z franczyzy!

 Sieć wycofuje się z modelu franczyzowego, ale będzie otwierała natomiast sklepy agencyjne.

12. Auchan z 10-tym sklepem franczyzowym w Polsce

Auchan rozwija koncept franczyzowy swoich sklepów. Najnowszy obiekt, prowadzony w modelu franczyzowym został uruchomiony w Rzeszowie.  Obecnie w Polsce we franczyzie Auchan prowadzi 8 supermarketów i 2 hipermarkety.

13. Bricomarché  rozwija kolejne Bricomaty

Bricomaty to specjalne automaty zlokalizowane przed sklepami, w których można odebrać także wielkogabarytowe przesyłki w systemie 24/7. Celem sieci jest, by do końca przyszłego roku były one obecne obok każdego supermarketu Bricomarché.

Obserwujemy zwyczaje konsumenckie Polaków i na ich podstawie rozwijamy ofertę Bricomarché. Od blisko dwóch lat intensywnie wprowadzamy usługi z zakresu e-commerce. Dzięki temu od połowy 2020 roku zakupy przez Internet są możliwe we wszystkich supermarketach sieci Bricomarché. Nasi klienci mają do wyboru trzy opcje odbioru zamówienia: w sklepie stacjonarnym, za pośrednictwem kuriera lub lokalnej dostawy oraz w wybranych lokalizacjach w Bricomatach. Obecnie Bricomaty są zainstalowane przy 24 sklepach – mówi dr Katarzyna Jańczak-Stefanide, Dyrektor Generalna sieci Bricomarché w Polsce.

14. Polski Holding Hotelowy wprowadza nową markę!

Aiden by Best Western to sieć hoteli butikowych, których wnętrza zostały stworzone, tak by podkreślić wyjątkowy charakter marki. Hotel marki Aiden znajdzie się w Łodzi.  Umowa franczyzowa zawarta 23 listopada między PHH a siecią Best Western obejmuje również dodatkowo jeszcze dwa obiekty - Hotel Hetman w Rzeszowie oraz Hotel Kopernik w Olsztynie wchodzące w skład grupy PHH. Te obiekty będą działały jako hotele marki Best Western Plus.

15. Carrefour otworzył unikalny supermarket w Nysie

W nowym centrum handlowym Dekada Nysa otwarty został 21. supermarket franczyzowy sieci Carrefour Polska. Na powierzchni 700 m2 sklep oferuje ponad 12 tysięcy produktów.

- Polscy przedsiębiorcy coraz chętniej angażują się w działalność franczyzową w formacie supermarketu. W 2020 r. uruchomiliśmy 6 nowych sklepów o powierzchni ponad 500m2 i będziemy dynamicznie rozwijać ten format w 2021 r. Zainteresowanym partnerom, poza wsparciem w otwarciu nowego sklepu oferujemy też możliwość przejęcia supermarketu działającego już w sieci własnej Carrefourmówi Wojciech Sypień, dyrektor odpowiedzialny za rozwój supermarketów franczyzowych w Carrefour Polska.

***

Polecamy także:

Flesz tygodnia - czyli biznesowe newsy w pigułce (16-20.11.2020)

Flesz tygodnia - czyli biznesowe newsy w pigułce (16-20.11.2020)

Tagi:

Opublikowane przez: Daria Kania-Baran
facebook