Franchising od A do Z. Od czego zacząć? Jaką franczyzę wybrać?

11 mar 2021

Mówią, że "Polacy to urodzeni przedsiębiorcy". Jednak decyzja o rzuceniu korpo może okazać się nie taka prosta, jak się wydaje. Z jednej strony mamy dosyć opryskliwości szefa, braku awansu, czy niewystarczającego wynagrodzenia. Z drugiej strony "ciepła posada" na umowę o pracę wydaje nam się być dużo bardziej bezpieczniejsza, niż wejście w niepewny biznes, w dodatku w niepewnych czasach. W końcu jak już zdecydujemy się na bycie własnym szefem, to nie wiemy czy lepiej przyłączyć się do sieci, czy też rozpocząć coś od zera. Zastanawiamy się nad franczyzą, agencją. Szukamy także informacji o biznesach sezonowych. Reasumując, na naszej drodze do własnej firmy pojawia się często wiele dylematów.

Zanim jednak zdecydujemy się na otwarcie biznesu, powinniśmy prześledzić ten temat dość skrupulatnie. Jakie problemy możemy napotkać? Co powinniśmy wiedzieć? Poniżej prezentujemy Franchising od A do Z. Zebraliśmy wszystko co istotne, w jednym miejscu! Tak, by ułatwić potencjalnemu przedsiębiorcy poszukiwania odpowiedzi na kwestie, które spędzają mu sen z powiek.

1. Pierwszy krok jest najtrudniejszy. Poszukaj odpowiedzi na pytanie: czy nadaję się do własnego biznesu?

Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu własnej działalności gospodarczej, powinniśmy zastanowić się, czy się po prostu do tego nadajemy. Warto popytać wśród znajomych przedsiębiorców jakie mają spostrzeżenia co do pracy "na swoim". Zaleca się także zapisanie na fora internetowe, by poznać ewentualne czyhające na nas problemy. W tym początkowych dylematach mogą także pomóc poniższe teksty:

Franchising od A do Z. Od czego zacząć? Jaką franczyzę wybrać?

2. Chce mieć własny biznes - co dalej?

Załóżmy, że jesteś pewien, że chcesz mieć własny biznes. Nie wiesz tylko od czego zacząć i co wybrać. Zastanawiasz się nad franczyzą lub agencją. W międzyczasie myślisz o jakimś biznesie dodatkowym, który mógłbyś wykonywać po pracy etacie. Jeśli jesteś na tym etapie, to warto abyś przeczytał również te teksty:

Franchising od A do Z. Od czego zacząć? Jaką franczyzę wybrać?

3. A może franchising? Jeśli tak to dlaczego?

W tym podpunkcie znajdziesz informacje dlaczego franczyza oraz inne modele oparte na współpracy partnerskiej stają się coraz popularniejsze. Oczywiście jak każdy model, tak i franczyza może mieć wiele wad. Skoro wstępnie jesteś zainteresowany franczyzą, to musisz sprawdzić czy to model odpowiedni dla Ciebie.

Franchising od A do Z. Od czego zacząć? Jaką franczyzę wybrać?

4. Gdzie szukać pomysłu na biznes?

Nie zawsze pomysł jest wcześniej niż decyzja o założeniu firmy. Szczególnie wtedy, kiedy nie otwieramy biznesu własnego autorstwa, a chcemy przyłączyć się do istniejących już sieci. Pomysłu na biznes szukać możesz wszędzie! Zapewne, największą pomoc uzyskasz w Internecie.

Na etapie szukania pomysłu na biznes może się również okazać, że znalazłeś jakąś niszę. Być może nie ma jeszcze takiego biznesu jaki chciałbyś otworzyć? Może się okazać, że jesteś na tyle zdeterminowany, że nie potrzebujesz do tego franczyzy. Jakiego pomysłu na biznes szukasz? Przedstawiamy kilka inspiracji:

Więcej pomysłów na biznes znajdziesz TUTAJ

Franchising od A do Z. Od czego zacząć? Jaką franczyzę wybrać?

4. Czy to na pewno dobry moment? 

Podejmując decyzję o wejściu w biznes, czy dołączeniu do sieci przychodzi także taki moment, gdzie mówimy, że to nie jest odpowiedni czas. Nieodpowiedni czas dlatego, że wychowuję małe dzieci lub uważam, że jestem "za stary".  Czy oby na pewno?

Franchising od A do Z. Od czego zacząć? Jaką franczyzę wybrać?

5. Jak wybrać dobry biznes, wśród tylu propozycji?

Jak wybrać sieć franczyzową, która spełni wymagania, wspomoże w rozwoju a nie będzie kulą u nogi i jedynie złym wspomnieniem? To kolejny często spotykany dylemat początkujących przedsiębiorców. Mało kto mówi o tym, że jest to problem, który możemy rozwiać samą rozmową. Mając już wybraną branżę i szukając odpowiedniego konceptu warto umówić się na kilka spotkań rekrutacyjnych i po prostu zadawać pytania. Dużo pytań! Nie bać się pytać! Nie podejmować decyzji pochopnie, porównać oferty i wybrać tę najlepszą. O co więc pytać franczyzodawcę? Na co zwracać uwagę przy czytaniu umowy franczyzy?

6. Skąd wziąć pieniądze?

To odwieczny problem każdego inwestora i przedsiębiorcy. Najlepiej szukać biznesu, który spełnia nasze wymogi finansowe. Jest to na pewno bezpieczniejsze, niż inwestycja w duży biznes, bez jakiegokolwiek zaplecza finansowego. Co jednak zrobić, gdy potrzeba zastrzyku gotówki mimo wszystko?

Powodzenia!

***

Przeczytaj także:

Przegląd najlepszych światowych franczyz - Top 100 Global Franchises 2021

Przegląd najlepszych światowych franczyz - Top 100 Global Franchises 2021

 

 

Tagi:

Opublikowane przez: Daria Kania-Baran
facebook