Franczyza - jak wybrać biznes bez ryzyka?

17 maj 2021
źródło: na podstawie książki Marka Sieberta

Ryzyko w biznesie zawsze jest i będzie. Czy da się jednak ocenić dany biznes? Jaką inwestycje wybrać? Na jakie czynniki zwracać uwagę, wybierając biznes bez ryzyka? Oto klika z nich!

Przeczytaj także: Czy franczyza jest dla każdego?

Moda

Biznes jest trochę jak moda - niektóry szybko przemija. Styliści często mówią, że warto mieć w swojej szafie coś w kolorze czarnym lub białym. Taka baza jest ponadczasowa i zawsze będzie można ją założyć. A jak to wygląda w biznesie? Trochę podobnie, Modne, nowoczesne pomysły na biznes są na pewno ciekawsze i kuszą przedsiębiorców, aby w nie zainwestować. I oczywiście wiele z nich zarabia i rośnie. Wiele też upada. Jeśli mamy więc mówić o czynnikach ryzyka, to właśnie "modny" na daną chwilę biznes może być bardziej ryzykowny . Przed podjęciem decyzji zawsze warto się zastanowić i zadać pytanie: Czy za rok usługi tej firmy będą nadal cieszyć się popularnością tak, jak jest to teraz?

Regionalizacja

To, że sushi cieszy się popularnością w Warszawie, nie znaczy, że będzie się cieszyć na Podhalu. To, że na danym obszarze nie ma konkretnej usługi, nie zawsze znaczy, że tam jej brakuje. Są tereny gdzie, nie sprawdzi się dany biznes. Musisz patrzeć na lokalizację trochę przez pryzmat absurdu: STACJA NARCIARSKA NAD MORZEM.

Odporność

To dość popularny w ostatnim czasie termin. Patrz na swój biznes z perspektywy pandemii, która towarzyszy nam już ponad rok. Czy każdy biznes się utrzymał? Nie. A więc, które z nich okazały się odporne na covid-19? Niestety, jeśli boisz się ryzyka finansowego, to musisz wybierać biznesy, które w miarę dobrze prosperują nawet w środku pandemii. Idąc dalej, nawet jeśli nie boisz się ryzyka finansowego, to przy wyborze biznesu warto zastanowić się nad ryzykiem finansowym Twoich klientów. Bezpiecznie jest oferować usługi pierwszej potrzeby. Jeśli Twoi klienci stracą pracę, to mała szansa, że będą kupować nowe samochody lub robić generalny remont w mieszkaniach. Co więc warto otwierać? Mark Siebert - ekspert w dziedzinie franczyzy wskazuje biznesy, które działają zawsze. Są nimi: zakłady pogrzebowe, opieka zdrowotna, edukacja, usługi naprawcze (większa szansa na naprawę czegoś starego, niż zakup nowego). Śmiało można dorzucić do tego zestawienia - wszelkie usługi "pierwszej potrzeby".

To kilka wybranych aspektów, które powinni prześledzić osoby obawiające się jakiegokolwiek ryzyka. Czy coś warto dodać do tej listy?

Tagi:

Przeczytaj także

Opublikowane przez: Daria Kania-Baran
facebook