Franczyza na błysk!

18 maj 2020

Szukasz pomysłu na biznes? Obawiasz się jednak wchodzić w interes, który mógłby okazać się niepewny? A może nie czujesz się wystarczająco na siłach, aby zarządzać jakimś wymyślnym konceptem? Co powiesz na prosty i skuteczny pomysł na biznes?  Firma sprzątająca - to może być doskonała opcja dla osób, które szukają czegoś pewniejszego. 

O tym, że firmy sprzątające zyskują na popularności, można się przekonać nie tylko mieszkając w mieście. Wszelkie biurowce, budynki gospodarcze a nawet domy i osiedla, coraz chętniej korzystają z usług sprzątania. Wiele osób w tej branży nadal działa w "szarej strefie". Co nie zawsze przynosi zamierzone efekty. Pracując bez umowy ma się przede wszystkim mniejszą szansę na pozyskanie kluczowego klienta.

Jakie są plusy współpracy franczyzowej w tym obszarze?

Research firm sprzątających, które oferują współpracę na zasadach franczyzy pokazuje, że jest to dość tani pomysł biznes. A wkład własny sięga maksymalnie do 10 tysięcy złotych. W tej branży nie musisz mieć także szczególnego doświadczenia, a jedynie chęć do pracy i założoną działalność gospodarczą. Wiele firm przed rozpoczęciem współpracy przeprowadza także podstawowe szkolenia.

W zamian za dołączenie do sieci, otrzymujesz standardowo znane logo i wyrobioną markę. Wszelkie materiały marketingowe otrzymujesz od swojego franczyzodawcy. Nie musisz się zastanawiać nad nazwą, kolorem szyldu i całym procesem promocji. Oczywiście musisz aktywnie działać i poszukiwać klientów, ale start masz zdecydowanie ułatwiony. Dodatkowo, przyłączając się do już znanej sieci, jesteś szybciej rozpoznawalny i możesz pozyskiwać "konkretnych" klientów. Plusem jest też to, że firma, z którą podpisujesz umowę, ma dla Ciebie gotowe rozwiązania. Otrzymujesz nie tylko know-how. W większości firm dostajesz stałą pomoc w wyborze sprzętu, leasingu, wytyczne w zakresie bhp, szkolenia, porady marketingowe, prawne a nawet księgowe.

Minusy?

Przyłączając się do znanej sieci, musisz się liczyć z tym, że wiąże się to z jakimiś opłatami. Najczęściej są to opłaty na tak zwany fundusz promocyjny/reklamowy/marketingowy lub stałe opłaty (np. % od przychodu). Więc jeśli myślisz, że "dorobisz" się na znanej, rozpoznawalnej marce, bez jakichkolwiek opłat - to się mylisz. Przyłączając się do sieci, stajesz się jej członkiem i pomimo, że jesteś niezależnym przedsiębiorcą, to musisz przestrzegać podpisanej umowy.

Minusem może okazać się również współpraca franczyzowa z mało znaną firmą, która w dodatku może okazać się nierentowna. Dlatego tak ważne jest, abyś przed podpisaniem umowy franczyzowej dopytał o wszelkie szczegóły. Przede wszystkim poprosił o zestawienia i symulacje przychodów poszczególnych jednostek franczyzowych, wzór umowy franczyzy, ilość punktów partnerskich, doświadczenie na rynku sprzątającym, itd. Pamiętaj, że masz prawo pytać.

Do jakiej firmy warto się przyłączyć?

Decyzja dotycząca wyboru sieci, powinna zależeć od indywidualnych predyspozycji i wymagań franczyzobiorcy. Plusem jest to, że zainteresowany przedsiębiorca może dokonać wyboru, spośród kilkunastu propozycji. We franczyzie działają firmy takie jak: HOJO Clean, Domowe Pokojówki, My sprzątniemy lub Czystasprawa24.

***

Polecamy także:

Czy biznes musi być nudny? 5 rozrywkowych franczyz

Czy biznes musi być nudny? 5 rozrywkowych franczyz

 

 

Tagi:

Opublikowane przez: Daria Kania-Baran
facebook