Franczyza - patologia czy polityczna nagonka?

06 gru 2020
foto: Unsplash
źródło: tekst na postawie dostępnych informacji prasowych

Takiej "medialnej" burzy o franczyzie nie było od dawna. I tylu ekspertów "mających rację" również. Jedno jest pewne, ilu przedsiębiorców - tyle opinii. O ile do tej pory franczyza została podzielona przez Raport Adamusa, to teraz głos zabrała lewica. Kto ma w tym wszystkim rację?

Więcej na temat raportu Rafała Adamusa znajdziesz w naszym poprzednim artykule: Burzliwy raport o franczyzie, który poróżnił zainteresowane strony.

Po raporcie Adamusa, który wstrząsnął i podzielił franczyzę na dwie strony mocy, oliwy do ognia dolała polityka. Lewica zapowiada, że nie odpuści w kwestii ustawowej regulacji rynku franczyzy w Polsce. - Mamy sytuację patologicznego, nieuregulowanego rynku franczyz w Polsce, która owocuje dziesiątkami tysięcy tragedii ludzkich. Ludźmi, który popadają w ogromne długi nie z własnej winy, często w depresje, mnożą się sytuacje samobójstw - mówił kilka dni temu Maciej Konieczny, poseł Lewicy.

- Potrzebujemy konkretnej regulacji, potrzebujemy ustawy o franczyzach. Jeżeli rząd nie zamierza się tym zająć, to ja jako poseł Razem i klubu Lewica wraz z ekspertami oraz stowarzyszeniami ajentów i franczyzobiorców podejmiemy się pracy nad taką ustawą. Żadne dobre praktyki wyzysku nie pomogą dzisiaj ludziom. Potrzebujemy sprawiedliwości, realnej sprawiedliwości i dlatego jako poseł Lewicy chciałbym zapowiedzieć, że rozpoczynamy pracę nad ustawą, we współpracy z ekspertami, z osobami, których to bezpośrednio dotyczy, stworzymy ustawę, która ureguluje rynek franczyz w Polsce - dodał Maciej Konieczny.

Co zabije a co wzmocni ten rynek?

Według posłów z lewej strony, franczyza w Polsce musi być uregulowana. Bo w tym momencie tworzy sytuację patologiczną, która owocuje dziesiątkami tysięcy tragedii ludzkich. Z drugiej strony mamy ogromny system franczyz w Polsce, które cieszą się zadowoleniem i rosną w szybkim tempie. Skoro ten model jest taki nieodpowiedni, to dlaczego tak chętnie wybierany przez przedsiębiorców?

Przypomnijmy, że zgodnie z propozycjami zawartymi w raporcie Adamusa, franczyzobiorcy otrzymaliby płaszcz ochrony od rządu.  Za to firmy rozwijające taki system musiałyby spełnić długą listę nakazów. Według nowych zaleceń, prezes UOKiK zyskałby między innymi kompetencje do ochrony zbiorowych interesów franczyzobiorców. A  firmom za podawanie nieprawidłowych informacji o korzyściach wynikających z przystąpienia i uczestnictwa w ich sieci franczyzowej groziłaby kara grzywny. Wszelkie propozycje Ministerstwa Sprawiedliwości zmniejszyłyby możliwość rozwijania modelów franczyzowych - co ostatecznie mogłoby wpłynąć na nieatrakcyjność polskiej gospodarki dla takiego modelu. Stąd ta lista nowych propozycji dla wielu jest kuriozalna i nie do przyjęcia.

Lewica z uwagi na brak informacji Ministerstwa Sprawiedliwości, odnośnie przygotowanego na jego zlecenie raportu Adamusa, postanawia również przygotować projekt ustawy o franczyzie. Przy czym wstępnie neguje również projekt przygotowywany w zespole ds. franczyzy w Radzie Przedsiębiorców przy rzeczniku MŚP pracują nad Kodeksem dobrych praktyk we franczyzie.

Raport Adamusa, który został przygotowany na zlecenie Ministerstwo Sprawiedliwości można pobrać (tutaj). Kodeks dobrych praktyk jest na ostatnim etapie. Zespół jest już po kolejnym spotkaniu. Na dniach zostanie on przekazany do opinii publicznej. Ten dokument przygotowywany jest zaś zarówno przez franczyzobiorców, jak i franczyzodawców. Z niepotwierdzonych informacji prasowych wynika, że podpisali i popierają go zarówno franczyzobiorcy, którzy chcą zadbać o swoje bezpieczeństwo w tym modelu. Jak i duże sieci franczyzowe, które rozwijają się w tym modelu - bo widzą na polskim rynku potencjał takiego rozwoju.

Na ostatnim posiedzeniu tego organu zaproponowano, aby do obrad Zespołu Roboczego ds. Franczyzy dołączyć autora raportu IWS - prof. Rafała Adamusa. Tak, aby wesprzeć merytorycznie i prawnie prace tego zespołu. W obecnym posiedzeniu (2.12.2020) brał udział zaś sam poseł lewicy - Maciej Konieczny, który wcześniej skrytykował sam kodeks. 

W ostatnim czasie Polska Organizacja Franczyzodawców przedstawiła na swojej stronie internetowej  propozycje kodeksu (poniżej). Finalna wersja tego dokumentu pokaże ile z nich zostało wykorzystanych w oryginalnym dokumencie.

źródło poniższego dokumentu: POF.

Redakcja Franczyza INFO będzie na bieżąco śledzić kolejne etapy tego burzliwego, ale jakże ważnego sporu. Zostanie opublikowany także Kodeks dobrych praktyk we franczyzie. Niezależnie i obiektywne.

Franczyza - patologia czy polityczna nagonka? Franczyza - patologia czy polityczna nagonka? Franczyza - patologia czy polityczna nagonka? Franczyza - patologia czy polityczna nagonka? Franczyza - patologia czy polityczna nagonka?

 

***

Polecamy także:

Kto zapłaci za lockdown? Czy firmom należy się odszkodowanie?

Kto zapłaci za lockdown? Czy firmom należy się odszkodowanie?

Tagi:

Opublikowane przez: Daria Kania-Baran
facebook