Franczyza przybiera na sile. Czy nastąpi apogeum w 2021 roku?

12 paź 2020
źródło: retailnet.pl

Eksperci z Akademii Rozwoju Systemów Sieciowych oceniają, że franczyza w najbliższych miesiącach będzie przybierać na sile. Uważają, że dzięki temu jeszcze bardziej wzrośnie istotna rola jaką franczyza odgrywa w polskiej gospodarce.

Wiele wskazuje na to, że w nadchodzących miesiącach (a może i latach) franczyzodawcy będą mieli do czynienia z rosnącą liczbą osób zainteresowanych zakupem franczyzy. Doświadczenia z przeszłości pokazują, że zainteresowanie franczyzą rośnie, gdy na rynku zaistnieje kilka kluczowych czynników – mówi Andrzej Krawczyk, partner zarządzający w Akademii Rozwoju Systemów Sieciowych.

Co wpływa na wzrost zainteresowania franczyzą?

Eksperci już teraz wykazują zwiększone zainteresowanie franczyzą za strony potencjalnych franczyzobiorców. Przewidują także, że wraz z pogarszającą się sytuacją na rynku pracy, ten trend będzie przybierał na sile. Franczyzowe apogeum może nastąpić już w przyszłym roku.

Głównym determinantem wyboru franczyzy jest przede wszystkim sama pandemia koronawirusa i jej skutki. Stopa bezrobocia rośnie i wielu ekspertów wskazuje, że autentyczny wymiar bezrobocia ocenimy kiedy skończą się osłonowe programy rządowe. Zwolnieni zaczną bowiem szukać alternatyw do pracy na etacie i bezpiecznych biznesów. Dodatkowo wskazuje się, że osoby, które otrzymywały zadowalające wynagrodzenie na etacie mogą zaskoczyć się zmniejszeniem pensji. Co ostatecznie będzie ich zmuszać do szukania nowej pracy lub myślenia nad własnym biznesem. I często to dla takich osób franczyza okaże się idealnym modelem prowadzenia działalności i zarabiania pieniędzy.

Należy przy tym pamiętać, że w przypadku firm, które dopiero planują rozwój poprzez franczyzę, proces przygotowania oferty franczyzy zajmuje z reguły kilka miesięcy. Proces ten powinien rozpocząć się od analizy czy model biznesu prowadzonego przez przyszłego franczyzodawcę nadaje się do rozwoju poprzez franczyzę. Bo, choć teoretycznie każdy biznes można próbować rozwinąć poprzez franczyzę, to niekiedy może to nie mieć ekonomicznego uzasadnienia – dodaje Andrzej Krawczyk.

***

Polecamy także:

Covid-19 zmotywował ich do założenia własnych firm? Zaskakujące wyniki

Tagi:

Opublikowane przez: Daria Kania-Baran
facebook