Franczyza rośnie w siłę! Przybywa zainteresowanych

20 paź 2022
Źródło: rp.pl, propertynews.pl

Franczyza rośnie w siłę, co pokazuje wzrastająca liczba franczyzobiorców w kraju. Przeprowadzone badania pozwoliły stwierdzić, że Polacy coraz bardziej ufają temu modelowi biznesowemu. Co więcej, ta forma biznesu staje się dla nich nie tylko atrakcyjna, ale i bezpieczna.

Franczyza rośnie w siłę mimo problemów

Mimo pandemii i działań wojennych w Ukrainie, a także wciąż rosnącej inflacji, również franczyza rośnie w siłę. Przybywa osób, które podejmują wyzwanie prowadzenia biznesu w tej formie. Wpływa na to fakt, że lepiej znamy model franczyzowy, a franczyzodawcy stają się nieocenioną pomocą dla już działających, jak i potencjalnych, kolejnych franczyzobiorców.

Zawirowania rynkowe oraz pandemia spowodowały mnóstwo kłopotów wśród przedsiębiorców. Statystyki są nieubłagalne – tylko 20% firm trwa w swoim biznesie po 5 latach prowadzenia działalności. W przypadku franczyz jest to aż 80%. Mniejsze wymagania, obniżenie wkładu finansowego oraz gwarancja zysków nawet w pierwszym roku prowadzenia działalności, to jest to, co kusi franczyzobiorców i pozwala im bardziej zaufać temu modeli biznesowemu.

Polska Organizacja Franczyzodawców oraz portal franchising.pl przygotowali raport o franczyzie. Wynika z niego, że mimo wspomnianych przeszkód, w ciągu dwóch lat przybyło franczyzobiorców. Przed pandemią liczby mówiły o 83 tysiącach umów franczyzowych. Aktualnie mówi się o 5% wzroście. Największy wzrost zanotowały firmy spożywcze, bo – w zależności od marki – na poziomie nawet 10-20%.

Co ważne, w Polsce wśród franczyzobiorców dominują rodzinne firmy, polskie marki, które wciąż się rozwijają i rosną w siłę. Wątpliwości budzi jedynie planowana specustawa o franczyzie, którą zapowiedziało Ministerstwo Zdrowia. Proponowane zmiany branża franczyzy widzi jako te, które wpłyną na ryzyko przeregulowania rynku, co finalnie może doprowadzić do zmniejszenia atrakcyjności franczyzy dla potencjalnie zainteresowanych osób. Z tego względu środowisko zaproponowało popracować nad Kodeksem Dobrych Praktyk, którym już teraz kieruje się branża.

Tagi:

Przeczytaj także

Opublikowane przez: Sebastian Kaniewski
facebook