Polska sieć prężnie rozwija zagraniczną franczyzę. Franczyza Sfinks wraca do gry i podpisuje kolejne umowy. Biedronka testuje współpracę z Pocztą Polską i planuje być otwarta w każdą niedzielę! PRCH wnosi skargę do Komisji Europejskiej! To jest najnowszy flesz tygodnia!
Franczyza Sfinks wraca do gry. Sieć uruchomiła 2 lokale, które działają w modelu franczyzowym. Pierwszy lokal znajduje się w Bielsku-Białej. Drugi lokal znajduje się w Częstochowie. Nowa restauracja w Bielsku Białej ma powierzchnię aż 200 mkw.
- Sieć Sphinx po przerwie spowodowanej lockdownem uruchamia swoją pierwszą restaurację w Bielsku-Białej. W samym centrum miasta, dzięki czemu lokal jest łatwo dostępny zarówno dla mieszkańców, jaki osób odwiedzających miasto. Mamy nadzieję, że bielski Sphinx szybko zyska swoich stałych gości. Zapraszamy do odwiedzin i wypróbowania nowego sezonowego menu – mówi Mateusz Cacek, wiceprezes Sfinks Polska.
Polska Rada Centrów Handlowych (PRCH) wysłała do Komisji Europejskiej informację, w której opisała sytuację na rynku. PRCH zaopiniowała, że Ustawa z dnia 2 marca 2020 r. (tzw. "covidowa"), nie jest zgodna z prawem i Konstytucją RP.
Intencją PRCH jest przedstawienie sytuacji zaistniałej w wyniku wprowadzonego programu pomocowego w ramach Ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, ze specjalnym uwzględnieniem art. 15 ze i jego nowelizacji (art. 15ze1 i art. 7) oraz zwrócenie uwagi Komisji na konieczność wszczęcia postępowania z urzędu w zakresie udzielenia niedozwolonej pomocy publicznej. PRCH, odwołując się do posiadanych opinii i analiz prawnych, wielokrotnie przekazywanych na ręce przedstawicieli Rządu RP podkreśla, że program pomocowy określony art. 15ze i art. 15ze1 stanowi niedozwoloną pomoc publiczną naruszającą art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Wniosek zawiera szczegółowy opis sytuacji na rynku centrów handlowych i uzasadnia, w jaki sposób pomoc państwa wpływa na pozycję konkurencyjną reprezentowanej przez stowarzyszenie branży centrów handlowych - czytamy na stronie PRCH.
Do UOKiK wpłynął wniosek Emperii Holding (właściciela sieci Stokrotka) o przejęcie dziewięciu sklepów marki Top Market położonych w podwarszawskich miejscowościach. Umowa przejęcia ma być sfinalizowana do końca roku.
Zgłoszenie zamiaru koncentracji dotyczy pośredniego przejęcia przez Emperia Holding, części mienia należącego do P.P.H.U. „J.R.T.W.M. – Krawczyk” Spółka Jawna z siedzibą w Otwocku, tj. zamiaru zgłaszanego na podstawie art. 13 ust. 2 pkt 4 ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów - czytamy w komunikacie UOKiK.
W ciągu ostatnich 6 miesięcy, pod szyldem KOKU Sushi pojawiło się 6 nowych restauracji. W sumie działa ich już 38.
Nowe lokale KOKU Sushi otworzyły się w Lublińcu, Komornikach koło Poznania, Olsztynie, Lubaniu, Bydgoszczy i Łodzi Retkinia. Są to zarówno restauracje w wersji Standard, jak i Point, czyli punkty nastawione wyłącznie na realizację zamówień na wynos i w dostawie.
– Rekordowa liczba podpisanych umów oraz nowych otwarć cieszy, tym bardziej że znajdujemy się w wyjątkowo trudnym dla gastronomii okresie. Roczny lockdown nadwyrężył kondycję branży, jednak to nie powstrzymało naszych partnerów przed inwestycją w KOKU Sushi. Obroty poszczególnych lokali, ogólny wzrost całej sieci oraz poziom zainteresowania franczyzą pokazują, że wdrożone przez nas rozwiązania są skuteczne, a sam biznes – bezpieczny. Mamy nadzieję, że utrzymamy ten trend przez długi czas – mówi Urszula Olechno, współwłaścicielka KOKU Sushi.
Zakaz handlu budzi wiele kontrowersji, a w planach pojawiają się kolejne pomysły "na załatanie luk w ustawie", mimo to wiele sieci nadal rozważa otwarcie swoich placówek we wszystkie niedziele. Teraz do listy firm, dołącza sieć Biedronka, która rozpoczyna pilotaż z Pocztą Polską.
Sieć Biedronka zawsze przestrzega przepisów obowiązującego prawa. Dokładnie wsłuchujemy się w zapotrzebowanie naszych klientów, którzy oczekują możliwości realizacji swoich potrzeb zakupowych oraz usługowych w jednym miejscu. Rozpoczęliśmy testy nowej usługi w zaledwie kilku lokalizacjach spośród ponad 3 tysięcy sklepów naszej sieci. Testy są prowadzone wspólnie z doświadczonym partnerem, narodowym operatorem pocztowym, Pocztą Polską – czytamy komunikat, jaki opublikował portal money.pl.
Przypomnijmy, że ww. plany nie dotyczą sklepów franczyzowych, gdzie zgodnie z ustawą właściciel może mieć otwarty punkt w niedzielę, jeśli będzie stał za "ladą". Nie może jednak tego dnia angażować do pracy pracownika.
Food Plus, to polska sieć franczyzowa należąca do Mastermedia, która posiada ponad 200 sklepów. Znajdują się one w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Niderlandach i Irlandii.
Sieć powstała w czerwcu 2016 r i prężnie rozwija kolejne placówki w modelu franczyzowym.
Zdrowa Krowa szuka franczyzobiorcy, który chciałby poprowadzić swoją restaurację w niesamowitym miejscu - Cavatina Hall. Nowa restauracja ma działać w koncepcie smile&wine i jako pierwsza knajpa tej sieci, ma mieć część kawiarnianą.
Na portalu insideretail.com.au., pojawiła się informacja, że 7-Eleven potwierdziło ugodę ze swoimi franczyzobiorcami z Australii. Początki tego sporu sięgają 2017 roku. Niestety sieć nie udostępniła szczegółowych informacji dotyczących samej ugody. Wiadomo jednak, że ugoda jest wynikiem mediacji.
Grupa franczyzobiorców 7-Eleven zarzucała sieci wprowadzanie w błąd i "oszukańcze zachowanie", a także naruszanie umów franczyzy.
Franczyza Północ Nieruchomości powiększyła się o kolejny oddział. Nowy lokal znajduje się w Piastowie.