Franczyzobiorca McDonald's dyskryminowany? Carrefour ze spadkami -flesz tygodnia

19 lut 2021
źródło: materiały prasowe

Nie masz czasu na czytanie długich wiadomości, a mimo wszystko chciałbyś być na bieżąco z najważniejszymi newsami? Zapraszamy na flesz tygodnia, który jest przygotowywany w każdy piątek przez redakcję Franczyza INFO! Z dzisiejszego flesza dowiesz się między innymi, dlaczego franczyzobiorca McDonald's czuje się dyskryminowany.

UWAGA! Poniższe treści nie powielają się z opublikowanymi artykułami w tym tygodniu - to całkowicie dodatkowa garść informacji.

1. Franczyzobiorca McDonald's dyskryminowany?

Właściciel franczyzy McDonald's - Herbert Washington poinformował media o rzekomym dyskryminowaniu rasowym przez sieć. Washington posiada 14 franczyzowych restauracji tego giganta i uważa, że jest gorzej traktowany niż franczyzobiorcy "białej rasy". Franczyzobiorca prowadzi swoje lokale na terenie USA. Jaki jest główny powód dyskryminacji? McDonald's rzekomo wskazuje gorsze/ biedniejsze dzielnice przedstawicielom "rasy czarnej". Co nie gwarantuje im zysku, takiego jaki notują przedstawiciele "rasy białej". Washington wskazuje także inne problemy z siecią, z którą współpracuje już od 40 lat, m.in. utrudnianie prowadzenia biznesu lub zmuszanie do zamknięcia lokalizacji.

McDonald's odwołuje się od ww. zarzutów i oświadczeniu zaprzecza twierdzeniom Waszyngtona. Firma twierdzi, że franczyzobiorca „stoi w obliczu wyzwań biznesowych”, stąd jego rozczarowanie.

- Sytuacja ta jest wynikiem wielu lat niegospodarności pana Waszyngtona, którego organizacja nie spełniła wielu naszych standardów dotyczących ludzi, operacji, zadowolenia gości i reinwestycji” - czytamy w oświadczeniu.

Według informacji prasowych, liczba franczyzobiorców McDonald 's (rasy czarnej) w USA spadła z 377 do 186 (w ciągu kilkudziesięciu lat). Choć McDonald's zwiększył liczę restauracji z 12 500 do 14 000 lokali w USA, to odsetek lokali prowadzonych przez czarnoskórych się zmienił. Jak podają amerykańskie media, około 50 byłych właścicieli tej franczyzy, również zgłosiło podobne zarzuty na tle rasowym do sądu.

2. Carrefour ofiarą zamkniętych centrów handlowych?

Sprzedaż w sklepach Carrefoura w Polsce w ostatnim kwartale zeszłego roku spadła aż o 7,6 proc. Carrefour tłumaczy, że gorszy wynik jest spowodowany skutkami ograniczeń w funkcjonowaniu galerii handlowych.

Jak podaje wh.pl, przychody tej sieci w Polsce w czwartym kwartale 2020 roku wyniosły 590 mln euro. A całkowity spadek sprzedaży w naszym kraju okazał się być drugim największym w Europie. Pierwsze miejsce w Grupie Carrefour zajęły Włochy.

3. Pralnie EBS ofiarami pandemii

W jednym z wywiadów dla propertynews.pl, Paweł Skwarczowski, dyrektor ds. operacyjnych EBS, mówił o dalej nierozstrzygniętym problemie w galeriach handlowych. Skwarczowski podkreślał, że najemcy nie są otwarci na negocjacje i  na apele przedsiębiorców, którzy mimo zamknięcia musieli płacić czynsz. Przypomnijmy, że EBS posiada również 20 pralni franczyzowych.

4. New Work – nowy operator franczyzowy

New Work to jeden z operatorów biur typu flex w Europie Środkowo-Wschodniej, który otwiera się na franczyzę.

- Miniony rok był wyzwaniem dla rynku nieruchomości, w szczególności dla firm oferujących powierzchnie biurowe. Jako niezależny, nie sieciowy operator, jesteśmy dumni z tego, że ta sytuacja nas wzmocniła i zmotywowała do stworzenia jeszcze lepszych usług i rozwiązań, które są doskonale przyjmowane na rynku. Znajdujemy się w momencie, w którym jesteśmy gotowi podzielić się tą wiedzą z partnerami, którzy szukają niezawodnych możliwości biznesowych w obszarze nieruchomości komercyjnych - mówi Hubert Abt, założyciel i CEO New New Work (cyt. wirtualnemedia.pl).

5. GoDan świętuje 30-lecie!

Sieć sklepów, poinformowała na swojej stronie o okrągłej rocznicy działalności firmy. GoDan działa od 1991 roku zajmuje się produkcją i dystrybucją dekoracji i gadżetów imprezowych, strojów, balonów, akcesoriów weselnych, urodzinowych i tematycznych. Rozwija się głównie w modelu franczyzowym.

***

Przeczytaj także:

Franczyza Coccodrillo odchodzi z galerii handlowych?

Franczyza Coccodrillo odchodzi z galerii handlowych?

Tagi:

Opublikowane przez: Daria Kania-Baran
facebook