Nie masz czasu na czytanie długich wiadomości, a mimo wszystko chciałbyś być na bieżąco z najważniejszymi newsami? Zapraszamy na flesz tygodnia, który jest przygotowywany w każdy piątek przez redakcję Franczyza INFO! Z dzisiejszego flesza dowiesz się między innymi, dlaczego franczyzobiorca McDonald's czuje się dyskryminowany.
Właściciel franczyzy McDonald's - Herbert Washington poinformował media o rzekomym dyskryminowaniu rasowym przez sieć. Washington posiada 14 franczyzowych restauracji tego giganta i uważa, że jest gorzej traktowany niż franczyzobiorcy "białej rasy". Franczyzobiorca prowadzi swoje lokale na terenie USA. Jaki jest główny powód dyskryminacji? McDonald's rzekomo wskazuje gorsze/ biedniejsze dzielnice przedstawicielom "rasy czarnej". Co nie gwarantuje im zysku, takiego jaki notują przedstawiciele "rasy białej". Washington wskazuje także inne problemy z siecią, z którą współpracuje już od 40 lat, m.in. utrudnianie prowadzenia biznesu lub zmuszanie do zamknięcia lokalizacji.
McDonald's odwołuje się od ww. zarzutów i oświadczeniu zaprzecza twierdzeniom Waszyngtona. Firma twierdzi, że franczyzobiorca „stoi w obliczu wyzwań biznesowych”, stąd jego rozczarowanie.
- Sytuacja ta jest wynikiem wielu lat niegospodarności pana Waszyngtona, którego organizacja nie spełniła wielu naszych standardów dotyczących ludzi, operacji, zadowolenia gości i reinwestycji” - czytamy w oświadczeniu.
Według informacji prasowych, liczba franczyzobiorców McDonald 's (rasy czarnej) w USA spadła z 377 do 186 (w ciągu kilkudziesięciu lat). Choć McDonald's zwiększył liczę restauracji z 12 500 do 14 000 lokali w USA, to odsetek lokali prowadzonych przez czarnoskórych się zmienił. Jak podają amerykańskie media, około 50 byłych właścicieli tej franczyzy, również zgłosiło podobne zarzuty na tle rasowym do sądu.
Sprzedaż w sklepach Carrefoura w Polsce w ostatnim kwartale zeszłego roku spadła aż o 7,6 proc. Carrefour tłumaczy, że gorszy wynik jest spowodowany skutkami ograniczeń w funkcjonowaniu galerii handlowych.
Jak podaje wh.pl, przychody tej sieci w Polsce w czwartym kwartale 2020 roku wyniosły 590 mln euro. A całkowity spadek sprzedaży w naszym kraju okazał się być drugim największym w Europie. Pierwsze miejsce w Grupie Carrefour zajęły Włochy.
W jednym z wywiadów dla propertynews.pl, Paweł Skwarczowski, dyrektor ds. operacyjnych EBS, mówił o dalej nierozstrzygniętym problemie w galeriach handlowych. Skwarczowski podkreślał, że najemcy nie są otwarci na negocjacje i na apele przedsiębiorców, którzy mimo zamknięcia musieli płacić czynsz. Przypomnijmy, że EBS posiada również 20 pralni franczyzowych.
New Work to jeden z operatorów biur typu flex w Europie Środkowo-Wschodniej, który otwiera się na franczyzę.
- Miniony rok był wyzwaniem dla rynku nieruchomości, w szczególności dla firm oferujących powierzchnie biurowe. Jako niezależny, nie sieciowy operator, jesteśmy dumni z tego, że ta sytuacja nas wzmocniła i zmotywowała do stworzenia jeszcze lepszych usług i rozwiązań, które są doskonale przyjmowane na rynku. Znajdujemy się w momencie, w którym jesteśmy gotowi podzielić się tą wiedzą z partnerami, którzy szukają niezawodnych możliwości biznesowych w obszarze nieruchomości komercyjnych - mówi Hubert Abt, założyciel i CEO New New Work (cyt. wirtualnemedia.pl).
Sieć sklepów, poinformowała na swojej stronie o okrągłej rocznicy działalności firmy. GoDan działa od 1991 roku zajmuje się produkcją i dystrybucją dekoracji i gadżetów imprezowych, strojów, balonów, akcesoriów weselnych, urodzinowych i tematycznych. Rozwija się głównie w modelu franczyzowym.
***
Przeczytaj także:
Franczyza Coccodrillo odchodzi z galerii handlowych?