Franczyzobiorca popularnej pizzerii otrzymał 100 tysięcy euro kary!

04 paź 2021
źródło: materiały prasowe i money
foto: unsplash

Franczyzobiorczyni sieci MaxiPizza, która prowadziła swój lokal w Poznaniu, otrzymała karę umowną w wysokości stu tysięcy euro. Umowa franczyzowa została rozwiązana ze skutkiem natychmiastowym. 

29 września, Zarząd Maxipizza S.A. poinformował o rozwiązaniu umowy franczyzowej ze skutkiem natychmiastowym z franczyzobiorczynią Sylwią Norek, prowadzącą działalność gospodarczą pod firmą JBS Sylwia Norek.  W kolejnym komunikacie, sieć poinformowała także o naliczeniu firmie JBS Sylwia Norek, kary umownej w wysokości stu tysięcy euro.

Jak informuje MaxiPizza, franczyzobiorczyni miała naruszyć warunki podpisanej przez nią umowy. Dlatego nałożono na nią karę, zgodnie z podpisaną umową franczyzy i w związku z naruszeniami i nieprzestrzeganiem warunków w niej zawartych.

Firma poinformowała, że franczyzowy lokal MaxiPizza w Poznaniu został zamknięty i nie będzie na ten moment prowadzony. Spółka nie jest jeszcze w stanie określić czasu ewentualnego wznowienia działalności sieci MaxiPizza w Poznaniu. Zamknięcie restauracji w Poznaniu nie wpłynie znacząco na przychody spółki - czytamy w komunikacie. 

Portal Franczyza INFO wystosował zapytanie do firmy MaxiPizza, dotyczące powodu rozwiązania umowy i nałożenia kary na franczyzobiorcę. Nie otrzymaliśmy jednak odpowiedzi. 

MaxiPizza to polska firma, która działa na rynku od 2002 roku.  Pierwszy lokal sieci powstał w Kielcach. A od kilku lat firma rozwija się w modelu franczyzowym. Na stronie MaxiPizza czytamy, że ten model biznesowy skierowany jest dla osób chcących otworzyć restauracje na obszarze powyżej 80 tys. mieszkańców. Potencjalny franczyzobiorca sieci musi posiadać kapitał nie mniejszy niż 350 tys. złotych w gotówce. Franczyzobiorca powinien pamiętać także o opłatach dodatkowych, na które składa się: miesięczna opłata franczyzowa (5,5% netto od obrotu), opłata marketingowa (815 zł netto miesięcznie), opłata dzierżawcza (1500 netto miesięcznie za wstawione urządzenia i oprogramowanie lub 200 zł netto miesięcznie tylko za oprogramowanie w przypadku zakupu sprzętu z własnych środków. W zamian za to otrzymuje m.in. całe know-how,  przepływowe piece do pizzy, wałkownicę do ciasta, oprogramowanie Maxisoftware (do zarządzania pizzerią). Na stronie firmy znajdziemy także adnotację, odnośnie nawiązania współpracy z siecią MaxiPizza do końca 2021 roku, w której czytamy, że franczyzobiorca zostaje zwolniony z opłaty za przystąpienie do sieci oraz opłat franczyzowych na okres 18 miesięcy od dnia podpisania umowy (jeśli współpraca rozpocznie się jeszcze w tym roku).

Tagi:

Przeczytaj także

Opublikowane przez: Daria Kania-Baran
facebook