Gatta na drodze do upadłości - co się stanie z franczyzobiorcami?

20 sty 2021
źródło: business insider.pl, materiały prasowe
foto: Gatta/facebook

14 stycznia br., Sąd Rejonowy w Łodzi ogłosił postępowanie sanacyjne wobec firmy Ferax, właściciela sieci sklepów Gatta. 

Jak podał Business Insider wobec znanego producenta rajstop i bielizny toczy się postępowanie sanacyjne, oznacza to, że firma jest w bardzo trudnej sytuacji, ale pomimo orzeczenia sądu podejmuję próbę "przetrwania". Postępowanie sanacyjne ma również na celu ochronę wierzycieli spółki, między innymi franczyzobiorców, którzy pod szyldem Gatta prowadzą swoje sklepy. Łącznie marka posiada około 140 salonów.  Sama firma Ferax poinformowała, że sprzedaż na chwilę obecną i realizacja zamówień pozostają bez zmian.

W orzeczeniu Sądu Rejonowego dla Łodzi Śródmieścia w Łodzi XIV Wydziału Gospodarczego do spraw Upadłościowych i Restrukturyzacyjnych  z dnia 14 stycznia 2021 czytamy, że sąd otwiera wobec firmy Ferax postępowanie sanacyjne i odbiera dłużnikowi zarząd własny "w zakresie czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu..." - podaje Business Insider. Portal opublikował również dokument, w którym czytamy, że wobec zarządcy marki Gatta orzeczono również upadłość i sanację. Firma w komunikatach prasowych twierdzi jednak, że wobec niej toczy się jedynie postępowanie sanacyjne. Przy czym uspokaja, że w ten sposób podejmuje próbę utrzymania się na rynku.

Lockdown zaszodził

Błąd w zapisie dotyczący upadłości czy też sanacji w tym przypadku nie ma większego znaczenia. Firma jest na skraju wyczerpania. Głównym powodem są obostrzenia z powodu pandemii koronawirusa. Sanacja ma pozwolić firmie przetrwać.

- Spadek sprzedaży w lokalach, pomimo wzrostów w sklepie internetowym w sieci, to pierwszy powód uruchomienia postępowania sanacyjnego. Drugi powód to wysokość czynszów i kosztów wspólnych w galeriach handlowych - podaje Daniel Dziewit z portalu przeliczeni.pl. Salony marki Gatta zarówno te własne, jak i franczyzowe w większości znajdują się na terenie zamkniętych galerii handlowych.

Co dalej?

Z informacji prasowych wynika, że postępowanie sanacyjne zostało dobrze przyjęte przez samą firmę Ferax. Według niej decyzja sądu była słuszna i okaże się pomocna w walce o powrót na dobre tory. Postępowanie sanacyjne zapewni marce i franczyzobiorcom "ochronę przed wierzycielami". Dzięki temu sklepy pod szyldem Gatta ochronią się przed częstymi sposobami ściągania wierzytelności jak: zajmowanie towaru, pieniędzy z kas fiskalnych czy odcinanie prądu. Pod gwarancją znajdą się także rachunki bankowe i gwarancje bankowe. Z informacji prasowych wynika, że Gatta dzięki sanacji będzie mogła wypowiadać umowy najmu bez kar umownych. W najnowszych komunikatach prasowych nie pojawia się informacja o wycofaniu się marki Gatta z działalności. Czas pokaże, czy firmie uda się przetrwać.

 Gatta na drodze do upadłości - co się stanie z franczyzobiorcami?

sesja zdjęciowa - foto Gatta

Gatta jest największym polskim producentem rajstop i bielizny. Posiada jedną z najnowocześniejszych fabryk w Europie, która znajduje się w Zduńskiej Woli. Marka istnieje na rynku 27 lat i przez ten czas wielokrotnie nagradzana była znaczącymi na rynku statuetkami. Produkty Gatty znane są nie tylko w Polsce, ale także na świecie. Wyroby producenta Ferex sprzedawane były we Francji, Rosji czy Wielkiej Brytanii.

***

Polecamy także:

Franczyzobiorcy bez pomocy rządu?

Franczyzobiorcy bez pomocy rządu?

Tagi:

Opublikowane przez: Daria Kania-Baran
facebook