Handel w galeriach handlowych w obliczu kolejnych wyzwań!

01 gru 2021
źródło: ZPPHiU

ZPPHiU opublikował komunikat prasowy, w którym wskazuje, że handel w galeriach handlowych nie wrócił jeszcze do stanu przed pandemią. A  firmy handlowo-usługowe odnotowują znaczne spadki rentowności, które wynikają przede wszystkim z rosnących kosztów utrzymania ich biznesów. Jedynym ratunkiem może okazać się wsparcie centrów handlowych. ZPPHiU proponuje, aby solidarnie podzielić koszty między stronami. 

- Naturalnie porównujemy dzisiejszą sytuację, w tym obroty i koszty do roku 2019, kiedy rynek był stabilny. Obecnie nasze obroty w najlepszych momentach co najwyżej dorównują tym sprzed pandemii jednak w większości nie wróciły do wcześniejszych poziomów. Tymczasem lista kosztów, które poszybowały w górę i nadal rosną jest bardzo długarelacjonuje Marcin Ochnik, Prezes Zarządu OCHNIK S.A., członek Zarządu ZPPHiU.

Handel w galeriach handlowych pod znakiem zapytania

Rosnące koszty utrzymania oraz popandemiczny stan biznesów, powodują ciągłe straty w biznesach ulokowanych w galeriach handlowych.  A obecna rentowność sklepów jest znacząco niższa niż ta w 2019 roku.

- Ranking obrotów przeprowadzany przez ZPPHiU wśród zrzeszonych podmiotów wykazuje, że w listopadzie, pomimo promocji związanych z Black Friday spadek w stosunku do 2019 roku jest obecnie dwucyfrowy – alarmuje Marcin Ochnik.

Jako podstawowe czynniki, wpływające na spadek rentowności sklepów w galeriach handlowych, ZPPHiU wskazuje: podwyżki cen energii, wyższe koszty usług związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, czynsze kursy walut, wynagrodzenia (wzrost płacy minimalnej), inwestycje w e-commerce oraz koszty związane z transportem i logistyką.

- Zarząd ZPPHiU wskazuje równe rozłożenie ryzyk biznesowych i kosztów wspólnych pomiędzy centra handlowe a przedsiębiorców korzystających z przestrzeni w galeriach jako kierunek, w którym powinna zmierzać branża, by utrzymać stabilność całego ekosystemu. W obliczu wyzwań makroekonomicznych implementacja takiego podejścia jest konieczna i pilna - czytamy w komunikacie.

Tagi:

Przeczytaj także

Opublikowane przez: Daria Kania-Baran
facebook