Ile kosztuje franczyza McDonald's?

23 sie 2021
materiał zredagowany

Ile kosztuje franczyza McDonald's? To pytanie zadaliśmy jednej z najpopularniejszych sieci. Sprawdźmy jakie koszty generuje inwestycja w ten biznes!

McDonald's  to światowy gigant, a zarazem jeden z pionierów modelu franczyzowego. Firma udziela franczyzy od 1954 roku. Na polskim rynku, McDonald's funkcjonuje zaś od 1992 roku. To wtedy miało miejsce otwarcie pierwszej restauracji pod złotym łukiem w Warszawie.
Model franczyzy tego giganta doskonale sprawdza się nie tylko w amerykańskich realiach. Zgodnie z informacjami publikowanymi przez sieć, prawie 90 proc. restauracji McDonald's w Polsce prowadzona jest przez franczyzobiorców.

Ile zatem kosztuje Franczyza McDonald's? 

McDonald's dzieli koszty na te przed podpisaniem umowy oraz na te w trakcie trwania współpracy. Dlatego spełniający kryteria przedsiębiorca, który chce prowadzić biznes pod jednym z najpopularniejszych szyldów na świecie powinien:

  • przed podpisaniem umowy franczyzy, dokonać opłaty wstępnej w wysokości 45 000 USD. Umowa podpisywana jest na 20 lat.
  • Kolejnymi kosztami inwestycji są: zakup wyposażenia restauracji – aktualny koszt to średnio ponad 4,5 mln złotych. 40% tej kwoty, czyli 1,8 mln powinno pochodzić z wkładu własnego franczyzobiorcy.  Na pozostałą część franczyzobiorca może wziąć kredyt w banku, pod zastaw wyposażenia.

Dodatkowo franczyza McDonald's generuje koszty, które należy opłacać w trakcie trwania umowy. Są to opłaty wyliczane w % od sprzedaży, m.in. czynsz, opłata marketingowa czy opłata licencyjna.

Cykl "Ile kosztuje franczyza..." to odpowiedź na liczne zapytania czytelników. Pytamy znane sieci o koszt wejścia w ich biznes. Inwestycja to nie jedyny aspekt, na który warto zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji. Wielu ekspertów podkreśla, że koszty nie powinny być weryfikowane z perspektywy - "tanie oznacza dobre" i na odwrót. Niemniej dla wielu osób, zastanawiających się nad franczyzą, koszty są elementem ważnym. To one często weryfikują ostateczną decyzję. Zainteresowani franczyzą szukają informacji na temat kwot, jakie będą musieli przeznaczyć na zakup licencji i pokrycie dodatkowych kosztów związanych z prowadzeniem biznesu.

Tagi:

Przeczytaj także

Opublikowane przez: Daria Kania-Baran
facebook