Jak sieci franczyzowe sprawdzają wiarygodność franczyzobiorców?

19 sie 2021
źródło: big.pl

Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor opublikował ciekawe zestawienie dotyczące tego, jak sieci franczyzowe weryfikują swoich partnerów biznesowych. Jest to ważne i aktualne szczególnie teraz, kiedy wiele z firm nadal odczuwa skutki pandemii. 

Konsekwencje pandemicznych obostrzeń odczuło wiele sieci franczyzowych. Jedne branże radziły sobie lepiej, inne zdecydowanie gorzej. Według badania Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor, przeprowadzonego w 2020 roku, co piąty franczyzodawca dostrzegał wydłużający się czas podejmowania decyzji o otwarciu nowego punktu. A sami kandydaci na franczyzobiorców działali niepewnie. Aż 71 proc. firm informowało, że opłaty franczyzowe wpływają do nich po terminie, przy czym 14,5 proc. badanych takie sytuacje wskazało jako regularne. 56,6 proc. ankietowanych zdeklarowało, że spóźnienia franczyzobiorców notuje sporadycznie.

Mając na uwadze powyższe dane i obecną sytuację, coraz częściej sieci franczyzowe sprawdzają wiarygodność swoich partnerów biznesowych (dbając o rentowność całej sieci) i szukają takich, którzy są wypłacali i zdolni do współpracy. Dla sieci ważne jest zabezpieczenie płynności finansowej i minimalizowanie dodatkowego ryzyka, jakim może okazać się niewiarygodny finansowo franczyzobiorca.

Jak sieci franczyzowe sprawdzają wiarygodność franczyzobiorców? BIG InfoMonitor wskazuje, że franczyzodawcy weryfikują swoich franczyzobiorców m.in. takimi sposobami:

  • Dla wielu franczyzodawców pierwszym krokiem na drodze do weryfikacji wiarygodności płatniczej potencjalnego partnera biznesowego są rozmowy z zaprzyjaźnionymi firmami oraz weryfikacja zasobów Internetu (wcześniejsze spółki, zawiązane firmy - to wszystko można znaleźć w Internecie).
  • Wielu franczyzodawców, przed podjęciem współpracy przeszukuje także portale społecznościowe, fora dyskusyjne.
  • Etap weryfikacji przyszłego partnera, odbywa się często poprzez  dostarczenie przez franczyzobiorcę zaświadczenia o niezaleganiu wobec ZUS-u i Urzędu Skarbowego.
  • Franczyzodawcy korzystają także z możliwości "prześwietlenia" kandydata w rejestrach dłużników BIG, aby zweryfikować ewentualne jego długi względem banków czy firm pożyczkowych. Z takiej formy korzysta ponad 43 proc. franczyzodawców.

Tagi:

Przeczytaj także

Opublikowane przez: Daria Kania-Baran
facebook