Jak wybrać franczyzę w dobie covid-19? - 5 oznak stabilnego biznesu

22 paź 2020
źródło: franchisebussines

W dobie covid-19 ciężko jest się zdecydować na własny biznes. A ogłoszenia i propozycje modeli biznesowych zalewają Internet. Z drugiej strony przeciwności losu nie mogą być głównym determinantem do zmiany wszystkich planów zawodowych. Jak więc w gąszczu propozycji  franczyzowych znaleźć biznes, który będzie miał potencjał i nie będzie mocno odczuwał "dołków" gospodarczych?

Oto 5 oznak, dzięki którym zweryfikujesz, czy dana franczyza jest w stanie pokonać kryzys.

1. Model zapewnia podstawową usługę lub produkt

Bezpieczny biznes to taki, który zapewnia usługi lub produkty niezbędne do życia. W tej kategorii warto więc wymienić sklepy spożywcze, supermarkety, apteki, transport, usługi kurierskie. Do tej kategorii zalicza się także edukację.

2. Firma długo działa na rynku

Oczywiście nie należy dyskryminować młodych i dobrze rozwijających się franczyz. Niemniej trzeba pamiętać, że firma działająca na rynku już dłuższy czas zmagała  już się zapewne wieloma trudnymi sytuacjami i prawdopodobnie jest bardziej doświadczona w rozwiązywaniu problemów. Potrafi także lepiej skupić się na przetrwaniu. Tradycja, rozwój, renoma nie pozwalają jej na podejmowanie niepewnych decyzji, które mogłyby przynieść negatywne skutki dla samej marki.  Firma o ugruntowanej pozycji będzie miała także świetne systemy, które zostały wypróbowane, przetestowane i poprawione.

3. Elastyczna

Doświadczenie to jedno. Elastyczność, kreatywność i umiejętność dostosowania się do zmian to drugi ważny aspekt. W Polsce znajdziemy wiele systemów franczyzowych, które potrafią dynamicznie się przekształcać i dostosowywać do rynku. Wykorzystując przy tym daną sytuację i możliwości.  Myślący przyszłościowo franczyzodawca i zespół centrali nie boi się inwestować w przyszłe wyniki marki, buduje platformy cyfrowe, przyjmuje nowe sposoby pracy. Przykładem tego jest wprowadzenie dark kitchen w gastronomii, czy delivery oraz shop in shop w handlu.

4. Oferuje silne wsparcie dla franczyzobiorców

Wsparcie to luźny termin, który może obejmować kwestie praktyczne i emocjonalne: od wizyt kierowników regionalnych, rad doradczych franczyzowych i spotkań regionalnych po generowanie leadów i szkolenie personelu. Warto jednak sprawdzić jak franczyzodawca wspierał swoich franczyzobiorców w trakcie pierwszego wiosennego lockndown'u, związanego z epidemią covid-19.

5. Proponowany biznes jest opłacalny

Pamiętajmy, że franczyza, która przynosi zyski w dobrych czasach, może nie przetrwać cięcia wydatków, jeśli czynsze, płace i inne wydatki są zbyt wysokie. Rzeczy, które należy sprawdzić to: opłaty franczyzowe, stawki dostawców, planowane wydatki inwestycyjne, negocjacje najmu. Podczas kształtowania biznesplanu w ramach  franczyzy ważne jest, aby ustalić różne scenariusze, aby zrozumieć prawdziwy próg rentowności przyszłego biznesu.

W Polsce znajdziemy wiele modeli franczyzowych, które spełniają wyżej opisane aspekty. Powodzenia!

***

Polecamy także:

https://franczyzainfo.pl/jaki-biznes-zarobi-na-swiatowej-pandemii/

Jaki biznes zarobi na światowej pandemii?

Tagi:

Opublikowane przez: Daria Kania-Baran
facebook