Jak zarobić pierwszy milion?

16 sty 2020
Źródło: materiały prasowe

Kwestie bycia milionerem, czy też miliarderem budzą wiele kontrowersji. Mówi się, że pierwszy milion trzeba ukraść. A co jeśli istnieje przepis na konto z sześcioma zerami?

Powstało wiele książek na temat drogi współczesnych milionerów do odniesienia przez nich sukcesu. Opracowywane są ich życiorysy, weryfikowane cechy charakteru, czy sposób funkcjonowania w społeczeństwie. Wiele książek motywacyjnych bazuje także na ludziach sukcesu.

Można wymienić kilkadziesiąt przypadków typowych milionerów, którzy osiągnęli sukcesy biznesowe, zaczynając od zera. Co sprawiło, że im się udało?  Jak zarobili pierwszy milion? Jakie cechy według pisarzy i coachów posiada potencjalny milioner?

1. Jest zawzięty

Milioner pomimo wszelkich porażek dalej próbuje i się nie poddaje. Samozaparcie sprawia, że z każdej porażki potrafi się podnieść i wyciągnąć wnioski. Istnieje wielu biznesmenów, którzy swój pierwszy milion zdobyli dzięki swojej wytrwałości. Przykładami tych niezłamanych są między innymi:

  • Jan Koum – twórca WhatsAppa – mobilnego serwisu komunikacyjnego i członek rady nadzorczej Facebooka, którego amerykański Forbes wycenia na 7,7 mld dol. Urodził się na Ukrainie. Mieszkał z matką w mieszkaniu przydzielonym przez opiekę społeczną. Gdy zdiagnozowano u niej raka, jedynym ich utrzymaniem był zasiłek chorobowy. Dzięki talentowi komputerowemu znalazł zatrudnienie w firmie Yahoo, następnie po 9 latach odszedł i założył w 2009 r. WhatsAppa.
  • Piotr Kler – twórca mebli KLER, który jako trzynastolatek zaczął uczyć się zawodu tapicera. Spędził pod okiem mistrza Antoniego Apytki dziesięć lat i otrzymał zawód. Kolejno za zarobione pieniądze, jako tapicer wynajął lokal, kupił kilka maszyn i rozpoczął prowadzenie zakładu. Po roku pracy, opracował autorski projekt sofy i fotela i jako pierwszy w Polsce zaczął produkować meble ze skóry. Po kilkunastu latach otworzył pierwszy salon firmowy.
  • Howard Schulz – twórca sieci Starbucks do sukcesu także doszedł ciężką pracą. Wychowywał się w biednej, żydowskiej rodzinie. Dzięki zamiłowaniu do sportu, otrzymał stypendium i możliwość rozpoczęcia studiów. Na studiach pracował jako handlowiec, następnie zarządzał w innej firmie oddziałem produkującym akcesoria do kawy. Tak poznał sieć Starbucks, która ówcześnie zajmowała się sprzedażą nasion kawy i liści herbat. Po kilku latach został jej dyrektorem marketingu. Następnie otworzył swoją małą kawiarnię. Po dwóch latach odkupił część Starbucksa. Zaś po kilku latach rozbudował sieć i na początku nie wierzył w możliwości, jakie może dać mu franczyza.

2. Posiada określony cel

Osoby, które osiągnęły sukces w biznesie stawiają sobie cele, wyzwania i określają czas na ich realizację. W większości przypadków, to pasja daje im wizje i wyznacza drogę. Najważniejsze jest to, aby dokonać hierarchii celów na: ważne i ważniejsze. Cel bez wyznaczonego terminu na realizację nie ma sensu. Bo zawsze odkładany jest na później.

3. Wcześniej wstaje

Z prasowych danych wynika, że około 50 proc. badanych biznesmenów wstaje o co najmniej trzy godziny wcześniej. Wielu z nich szybszą pobudkę tłumaczy załatwieniem spraw bieżących. Inni uznają, że chaotyczny, nerwowy poranek może przynieść jedynie bezowocny dzień.

4. Uprawia sport

Ludzie biznesu ćwiczą nie tylko po to, aby utrzymać ciało w najlepszej kondycji, ale po to by poprawić funkcjonowanie mózgu. Udowodnione jest, że systematyczna aktywność fizyczna poprawia również naszą kondycję umysłową.

5. Czyta książki

Milionerzy inwestują dużo czasu i pieniędzy w samorozwój, szkolenia i naukę. Czytanie może przynieść ze sobą nowe pomysły, wizje i nie chodzi tu tylko o czasopisma branżowe. Milionerzy najczęściej sięgają po książki związane z rozwojem osobistym, biografie znanych osób, czy też książki historyczne.

6. Kocha swój biznes

Nie chodzi tu o pracoholizm. Po prostu lepiej kierować biznesem, który rozwinął się z pasji. Sukces pojawia się u ludzi, którzy kochają swoją pracę. A to przynosi efekty. Wielu milionerów w wywiadach podkreśla, że nie osiągnęłaby sukcesu, gdyby nie był on ich powołaniem.

7. Jest oszczędny

Paradoks? Wszyscy milionerzy mają wspólną cechę – a mianowicie nie szastają pieniędzmi. Wydają tylko tyle, ile jest niezbędne. A pieniądze najczęściej inwestują. To podejście wynika zarówno z podejścia do wartości pieniądza, jak i do przekonania, że uzyskanie takiej pozycji nie było dla nich łatwe. To dzięki własnej pracowitości i determinacji posiadają majątek i nie chcą go trwonić. Starają się żyć poniżej swoich możliwości finansowych. Świetnym przykładem jest Mark Zuckerberg (twórca Facebooka), który nie jeździ najnowszym samochodem prosto z salonu, a porusza się Volswagenem Golfem. Zaś Ingvar Kamprad – założyciel sieci IKEA, poruszał się swoim ulubionym autem VOLVO 240 GL.

8. Nie boi się krytyki

Każdy biznesmen wręcz szuka osób, które obiektywnie oceniłyby jego pomysł, czy postępowanie. Milionerzy wspólnie uznają zasadę, że negatywny komentarz w ich kierunku jest podstawą uczenia się i ich rozwoju. W biznesie nie ma miejsca na obrażanie się.

9. Spędza czas z ludźmi sukcesu.

Co różni ich często od pozostałej reszty świata? Szanują biednych i podziwiają bogatych. Przebywają z ludźmi pozytywnie nastawionymi, optymistycznymi i pragnącymi osiągnięcia zwycięstwa. Ludzie sukcesu wzorują się na bogatych, zaś pozostali zjadacze chleba często nienawidzą tych, którzy mają więcej w portfelu. Dodatkowo skupianie się w kręgu ludzi dążących w tym samym kierunku pozwala im działać pomimo naturalnego lęku. Przebywanie wśród ludzi posiadających wizję realizacji własnych marzeń, zwiększa szansę na własny sukces. Obcowanie z ciągle narzekającymi i niewierzącymi w siebie osobowościami, często rzutuje na nasze podejście do świata.

10. Jest indywidualistą

Posiadają niezależną wizję i są indywidualistami. Nie idą ślepo za grupą. Wiedzą, że niezdolność do oddzielenia się od grupy nie przyniesie im niczego dobrego. Udowodniono, że ludzie często z powodu własnego lenistwa, zabierają potencjał swoim przyjaciołom. Ci zaś nie spełniają swoich celów, tylko dlatego by uniknąć wystawania „ponad tłum”. Podczas gdy my podążamy utartymi ścieżkami od najmłodszych lat, milionerzy idą pod prąd. Mają odwagę do podążania za własnymi celami.

11. Szanuje pracę zespołową

Milionerzy szanują swoich pracowników i uważają, że dzięki ich pomocy osiągnęli sukces.

Trudno jednoznacznie powiedzieć, czy poniższe cechy to przepis na pierwszy milion. Niemniej są to na pewno cechy ludzi sukcesu. W życiorysach znanych biznesmenów odnajdziemy odwagę, moment, w którym wszystko postawili na jedną szalę i umiejętność podnoszenia się z porażek. Sylwetki "królów biznesu" pokazują, że większość z nich zaczynała swoją przygodę od "zera". Ich historie pokazują, że sukces może się przydarzyć każdemu z nas. Zapewne w wielu przypadkach potrzeba też do tego szczypty szczęścia.

***

Polecamy także:

Marketing franczyzowy - czyli co zrobić, by zaistnieć lokalnie

Tagi:

Opublikowane przez: Daria Kania-Baran
facebook