Jak zweryfikować potencjalnych franczyzodawców?

16 wrz 2021

Wejście we franczyzowy biznes może się okazać dość trudną decyzją. Tym bardziej że na rynku pojawia się coraz więcej konceptów. Przybywa także franczyzobiorców, którzy ostrzegają przed oszustami.  Jak zatem zweryfikować potencjalnych franczyzodawców i nie dać się zwariować? 

Zanim dokonasz analizy konkretnych firm, które oferują współpracę na zasadach franczyzy - musisz zanalizować własne predyspozycje i możliwości. Dopasowanie Twoich wymagań jest nieodłączną częścią weryfikacji sieci, którą jesteś zainteresowany. To w końcu Ty masz być spełniony i zadowolony!

Weryfikację potencjalnych franczyzodawców, rozpocznij od własnych wymagań i predyspozycji. Określ w jakiej branży/branżach chciałbyś pracować, Ustal swoje możliwości lokalizacyjne (czy jesteś w stanie się przeprowadzić?) i możliwości finansowe. Kolejno, stwórz listę potencjalnych franczyzodawców z konkretnymi danymi. Wyszukaj w sieci informacje na temat interesujących Cię firm.  Franczyzodawców możesz wyszukiwać na portalach internetowych, w katalogach firm, czy poprzez uczestnictwo w targach. Warto także zapisać się do odpowiednich grup na mediach społecznościowych. Jeśli informacje o danej firmie nie są dla Ciebie wystarczające, to warto wystosować odpowiednie maile. Wypunktować pytania i dopytać o lokalizację, koszt inwestycji i wymagania sieci.

przeczytaj także: Jaka franczyza bez wkładu własnego?

Zebrane informacje dobrze jest mieć zapisane w jednym miejscu. W taki sposób łatwiej będzie Ci dokonać odpowiedniej selekcji. Zapewne na tym etapie, lista wybranych przez Ciebie firm skróci się. Pojawią się wątpliwości, okaże się, że wymagania firmy są wygórowane lub koszt inwestycji przeważa założonemu przez Ciebie budżetowi. Wkrótce po tym, wybierzesz kilka z nich, które najlepiej spełnią Twoje oczekiwania. Po reaserchu może się okazać, że na Twojej liście nie znajduje się firma, o której myślałeś na samym początku.

Czas na konkretną analizę!

Załóżmy, że wahasz się pomiędzy firmą X, Y i Z. Co zrobić? Porównaj ich oferty i zweryfikuj, która ma więcej plusów i minusów. Poproś wszystkie firmy o szkic umowy franczyzowej. Przeczytaj ją, a jeśli nie rozumiesz jakiegoś punktu, to koniecznie skonsultuj go z prawnikiem lub dopytaj potencjalnego franczyzodawcę (w końcu jako autor/współautor tego dokumentu, powinien wiedzieć co miał na myśli).

To nie koniec! Przed wejściem w biznes, zweryfikuj zasoby Internetu. Czy wiesz, że w sieci możesz znaleźć mnóstwo cennych informacji o podmiotach gospodarczych? Możesz zweryfikować, czy Twój franczyzodawca jest wiarygodny, czy nie ma długów, ile lat prowadzi firmę itd. Warto znaleźć także franczyzobiorców, którzy współpracują już z daną firmą i dopytać ich, jak ich relacja wygląda w praktyce.

Tagi:

Przeczytaj także

Opublikowane przez: Daria Kania-Baran
facebook