Jaki biznes zarobi na światowej pandemii?

27 mar 2020

Koronawirus wywołał panikę na całym świecie. Każdy obawia się zarówno o własne zdrowie, jak i pracę. Zakazy zgromadzeń, zamknięcia galerii handlowych i restauracji powodują nieograniczone straty. Nasuwa się pytanie, czy istnieją branże, które zyskają na światowej pandemii?

Nie można stwierdzić, że każda z poniżej wymienionych branż zyska na światowej zarazie. Takich klasyfikacji można byłoby dokonać jedynie poprzez badanie każdego punktu indywidualnie. Niemniej takie firmy mają na pewno zapewnioną większą stabilność finansową - w porównaniu do innych, które już ogłaszają niewypłacalność. Warto podkreślić, że większość z poniżej wymienionych branż oferuje współpracę na zasadach franczyzy.

1. Zarobią franczyzy kurierskie

Firmy kurierskie - jeden z biznesów, który z powodu koronawirusa zwiększy swoje zyski wielokrotnie. Z uwagi na to, że społeczeństwo nie ma możliwości korzystania z galerii handlowych, drogerii, czy sklepów z ubraniami, to większość zakupów dokonywana jest online. Co więcej, zamawiane przez Internet są również karmy dla zwierząt, kosmetyki i leki bez recepty. Przed epidemią oczekiwanie na kuriera wynosiło około 1-2 dni roboczych. Teraz ten czas jest zdecydowanie wydłużony.

2. Zyskają diety pudełkowe

Gotowe posiłki cieszyły się popularnością już kilka lat. W czasach kwarantanny i przymusowego home office coraz większa część społeczeństwa korzysta z „dietetycznych pudełek”. W tej klasyfikacji nieuwzględnione zostały restauracje.

3. Firmy dowożące jedzenie stały się potrzebniejsze

Na rynku istnieje wiele firm, które zajmują się dowożeniem jedzenia z restauracji. Podpisują one umowy z wybranymi punktami gastronomicznymi i zajmują się dostarczaniem posiłków. W dobie koronawirusa wiele restauracji, aby ratować swoje finanse podejmuje współpracę z takimi gastronomicznymi kurierami. A wszystko po to, aby nie utracić klientów zamawiających jedzenie do domu. Tym bardziej, że nie każda restauracja posiada auta, które mogłyby dowozić posiłki do klientów, przy zachowaniu jak największego bezpieczeństwa. Współpraca z rozpoznawalnym kurierem dodatkowo sprawia, że potencjalni klienci mogą znaleźć ofertę danych punktów gastronomicznych na jednej platformie.

4. Zarobi wszelaka e-franczyza

Wszelkie sklepy z ubraniami, drogerie, sklepy spożywcze i przemysłowe, ale także e-biznesy prowadzone przez Internet zyskają podczas światowej pandemii. Internet w czasach kwarantanny wypełnia wiele czasu wolnego.

5. Częściej odwiedzane sklepy spożywcze i przemysłowe

Od ogłoszenia pierwszych przypadków covid-19 w Polsce odnotowano wzrost sprzedaży produktów z długą datą ważności, tj. kasz, mąki, cukru, czy makaronu. Sprzedawane są także większe ilości papieru toaletowego i środków czystości. Wzrost zysków w sklepach można poznać nie tylko po statystykach, ale także po kolejkach w sklepach i szybko ubywającym towarze na półkach, który jest ciągle dokładany przez kasjerów.

6. Zarobią także apteki

Oczywiście właścicielem aptecznej franczyzy nie może być każdy. Niemniej zainteresowanie konsumentów aptekami w ostatnim czasie jest ogromne. W kolejkach do aptecznych okienek stoi się głównie po leki od grypy, żele antybakteryjne, witaminy i suplementy. Większość klientów robi "apteczne zakupy" na zapas.

Biznesów, które wbrew pozorom na pandemii mogą zyskać, można byłoby wskazać jeszcze kilka. To zestawienie pokazuje jedynie, że istnieją biznesy, które są stabilniejsze i mogą "przetrzymać" kryzysy. Oczywiście w tak dynamicznej sytuacji nie mamy pewności, czy branże wymienione powyżej za miesiąc również będą się cieszyć taką popularnością. Niemniej na pewno będą w lepszej sytuacji finansowej niż firmy działające w pozostałych sektorach.

 

***

Polecamy także:

e-franczyza – pomysł na rentowny biznes w dobie kryzysu

E-franczyza – pomysł na rentowny biznes w dobie kryzysu

Tagi:

Opublikowane przez: Daria Kania-Baran
facebook