Kasy fiskalne online będą odroczone?

29 gru 2020
źródło: materiały prasowe

Przedsiębiorcy z branży gastronomicznej i hotelarskiej mieli do końca roku obowiązek zaopatrzenia się w kasy fiskalne online. Z uwagi na pandemię i ciężką sytuację tych branż dla niektórych przedsiębiorców taki wydatek może się okazać nie lada wyzwaniem.  Dlatego w tej kwestii interweniował Rzecznik MŚP. Po rozmowach z Ministrem Finansów ustalono, że w przypadku tych dotkniętych branż jest możliwe przesunięcie terminu. Należy jednak złożyć odpowiedni wniosek. 

Przedsiębiorcy, którzy chcą by w ich przypadku kasy fiskalne online zostały odroczone, muszą złożyć wniosek do końca roku. Wniosek należy skierować do właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Każdy dokument ma być rozpatrywany indywidualnie. Ważne, aby we wniosku wskazać powód odroczenia, np. uzasadnić odroczenie wyjątkowo trudną sytuacją. Przedsiębiorcy muszą także pamiętać, aby we wniosku podać, w jakim przedziale czasowym będą zdolni do nabycia kasy online.

Ze względu na przedłużającą się bardzo trudną sytuację przedsiębiorców z branży gastronomicznej Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz zauważył podnoszony przez branżę problem i w związku z tym podjął rozmowy z Ministrem Finansów w celu możliwości prolongowania terminu dla przedsiębiorców, mających  trudności z zakupem kasy w terminie określonym w przepisach. Minister Finansów poinformował Rzecznika o możliwości składania przez przedsiębiorców indywidualnych wniosków o odroczenie terminu na zakup kasy online. Zadeklarował rozpatrzenie każdego indywidualnego wniosku ze zrozumieniem argumentacji,  że brak środków na zakup w obecnej sytuacji branży jest uzasadnionym powodem do złożenia wniosku - czytamy w komunikacie MŚP.

Odroczenie terminu możliwe jest na podstawie art. 48 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa. Zgodnie z jego brzmieniem organ podatkowy może, na wniosek podatnika, odraczać terminy przewidziane w przepisach prawa podatkowego w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym.

***

Polecamy także:

Covid-19 a food delivery - Raport na temat dowozów

Tagi:

Opublikowane przez: Daria Kania-Baran
facebook