Kolejne pieniądze od rządu dla firm - kto zyska?

27 wrz 2020
źródło: businessinsider.pl

Powstał nowy program pomocowy - Polityka Nowej Szansy. Do przedsiębiorców, którzy wpadli w finansowe kłopoty może trafić nawet 1,8 mld złotych. Rusza nabór wniosków w ramach ww. programu, którego celem jest wspieranie firm w trudnej sytuacji ekonomicznej, postępowaniu restrukturyzacyjnym czy mierzących się z ryzykiem likwidacji.

Polityka Nowej Szansy to rządowy program skierowany do firm zmagających się z trudnościami wywołanymi nie tylko pandemią. Budżet na to działanie ma wynieść 1,8 mld złotych w ciągu dekady.  Program realizowany jest przez Ministerstwo Rozwoju oraz Agencję Rozwoju Przemysłu. O pomoc mogą wnioskować wszystkie firmy niezależnie od ich wielkości. Finansowanie nowego programu będzie pochodzić z dwóch źródeł (1,2 mld zł z budżetu państwa, a kolejne 600 mln zł z tak zwanego funduszu covidowego).

W ramach nowego programu przedsiębiorcy mogą ubiegać się o krótkoterminowe "pożyczki na ratowanie", który okres spłaty wynosić będzie pół roku. Wysokość pożyczki będzie uzależniona od indywidualnej oceny sytuacji danego przedsiębiorcy. Wnioski o pomoc można składać w Agencji Rozwoju Przemysłu lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej na skrzynkę ePUAP albo drogą pocztową. Wzory wniosków i informacje o niezbędnych dokumentach znajdują się na stronie internetowej ARP. Jeżeli zaś okres lub wysokość tej pomocy okaże się niewystarczająca, firma z sektora MŚP będzie mogła wystąpić o dodatkową pożyczkę z puli tymczasowego wsparcia restrukturyzacyjnego i przedłużyć tym samym okres spłaty do 18 miesięcy.

- Opracowaliśmy rozwiązania pod szyldem Polityka Nowej Szansy z myślą o przedsiębiorcach, którzy już od jakiegoś czasu przeżywają kryzys, a pandemia go pogłębiła. Mowa tu o takich firmach, które są zagrożone niewypłacalnością lub już są niewypłacalne i chcą uratować swój biznes, także mają na to pomysł. Instrumenty Polityki Nowej Szansy uzupełniają znane już przedsiębiorcom narzędzia wsparcia z tarcz antykryzysowych. Pomoc będzie mogła być udzielana zarówno przedsiębiorcom, których trudności nie są związane z epidemią, jak i tym, którzy dotknięci skutkami COVID-19 skorzystali z tarczy antykryzysowej, ale nadal potrzebują wsparcia - powiedziała wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz (businessinsider.pl)

***

Polecamy także:

Czas na bezpieczny biznes - czas na Bafra Kebab!

WYWIAD: Czas na bezpieczny biznes - czas na Bafra Kebab!

Tagi:

Opublikowane przez: Daria Kania-Baran
facebook