Powstał nowy program pomocowy - Polityka Nowej Szansy. Do przedsiębiorców, którzy wpadli w finansowe kłopoty może trafić nawet 1,8 mld złotych. Rusza nabór wniosków w ramach ww. programu, którego celem jest wspieranie firm w trudnej sytuacji ekonomicznej, postępowaniu restrukturyzacyjnym czy mierzących się z ryzykiem likwidacji.
Polityka Nowej Szansy to rządowy program skierowany do firm zmagających się z trudnościami wywołanymi nie tylko pandemią. Budżet na to działanie ma wynieść 1,8 mld złotych w ciągu dekady. Program realizowany jest przez Ministerstwo Rozwoju oraz Agencję Rozwoju Przemysłu. O pomoc mogą wnioskować wszystkie firmy niezależnie od ich wielkości. Finansowanie nowego programu będzie pochodzić z dwóch źródeł (1,2 mld zł z budżetu państwa, a kolejne 600 mln zł z tak zwanego funduszu covidowego).
W ramach nowego programu przedsiębiorcy mogą ubiegać się o krótkoterminowe "pożyczki na ratowanie", który okres spłaty wynosić będzie pół roku. Wysokość pożyczki będzie uzależniona od indywidualnej oceny sytuacji danego przedsiębiorcy. Wnioski o pomoc można składać w Agencji Rozwoju Przemysłu lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej na skrzynkę ePUAP albo drogą pocztową. Wzory wniosków i informacje o niezbędnych dokumentach znajdują się na stronie internetowej ARP. Jeżeli zaś okres lub wysokość tej pomocy okaże się niewystarczająca, firma z sektora MŚP będzie mogła wystąpić o dodatkową pożyczkę z puli tymczasowego wsparcia restrukturyzacyjnego i przedłużyć tym samym okres spłaty do 18 miesięcy.
- Opracowaliśmy rozwiązania pod szyldem Polityka Nowej Szansy z myślą o przedsiębiorcach, którzy już od jakiegoś czasu przeżywają kryzys, a pandemia go pogłębiła. Mowa tu o takich firmach, które są zagrożone niewypłacalnością lub już są niewypłacalne i chcą uratować swój biznes, także mają na to pomysł. Instrumenty Polityki Nowej Szansy uzupełniają znane już przedsiębiorcom narzędzia wsparcia z tarcz antykryzysowych. Pomoc będzie mogła być udzielana zarówno przedsiębiorcom, których trudności nie są związane z epidemią, jak i tym, którzy dotknięci skutkami COVID-19 skorzystali z tarczy antykryzysowej, ale nadal potrzebują wsparcia - powiedziała wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz (businessinsider.pl)
***
Polecamy także:
WYWIAD: Czas na bezpieczny biznes - czas na Bafra Kebab!