Konferencja Ministra Zdrowia: dalszy lockdown dla biznesu

14 kw. 2021

AKTUALIZACJA (14.04):

Dzisiaj, tj. 14.04.2021 roku, odbyła się konferencja Ministra Zdrowia - Adama Niedzielskiego. Na konferencji przekazano najświeższe dane i ustalenia, które wypracowano podczas kolejnego posiedzenia Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Obostrzenia wprowadzone 27 marca zostały przedłużone o kolejny tydzień (tj. do 25 kwietnia). Wstępnie miały one obowiązywać do 18 kwietnia br. 

Przypomnijmy, że od 27 marca rząd wprowadził zmiany w kilku aspektach m.in.

  • W handlu - wprowadzono nowe limity w sklepach; zamknięto sklepy wielkopowierzchniowe (meblowe, budowlane) oraz utrzymano dalsze zamknięcie sklepów w galeriach handlowych ( wyjątkiem są sklepy spożywcze, salony prasowe, księgarnie, apteki i drogerie).
  • W kulcie religijnym zastosowano dodatkowe limity osób.
  • Zamknięto salony fryzjerskie i kosmetyczne.

Hotele zamknięte włącznie do 3 maja 2021 r. 

(13.04)

Przypomnijmy, że Minister Zdrowia w rozmowie z rp.pl podkreślił, że Polacy mylnie postrzegają pandemię, która nadal trwa. Niedzielski podkreślił, że apogeum covid nie minęło. Dodał także, że sytuacja w szpitalach jest zła. Minister Zdrowia zapowiedział konferencję, która ma się odbyć 14 kwietnia. Jutro trzeba się spodziewać, że (...) wydamy oficjalny komunikat - wyjaśnił Niedzielski.

Nieoficjalnie od kilku dni mówi się o "luzowaniu obostrzeń" w najbliższym czasie. Niedzielski nie odniósł się jednak konkretnie do tych informacji. Zaznaczył, że ważnym czynnikiem w tej kwestii będzie przede wszystkim liczba zaszczepionych osób, powyżej 60 roku życia. Powiedział, że po spotkaniu zespołu zarządzania kryzysowego, które odbędzie się 14 kwietnia będzie wydany oficjalny komunikat w tej sprawie.

 - Teraz, kiedy mamy apogeum trzeciej fali w szpitalach, patrzymy na liczbę zajętych łóżek, to jest dominujący element i on będzie decydował, czy jest jakaś przestrzeń do luzowaniazaznaczył.

- Na razie jesteśmy na etapie dyskusji, ale dyskusji, która będzie się jutro finalizowała i na pewno będziemy jutro przedstawiali, co dalej, co z kolejnym tygodniem czy tygodniami - też tutaj nie ma ostatecznej decyzji, jakiego okresu będzie to dotyczyło - dodał Minister Zdrowia. 

Minister nie wyklucza jednak powolnego zniesienia obostrzeń w przedszkolach, w najbliższym czasie

- Jak będziemy mieli duże zaszczepienie, to wtedy z większą pewnością, większą odwagą będziemy mogli wracać do normalności. Na pewno nie będzie się to działo z dnia na dzień. To będzie stopniowe przywracanie normalności. Mam nadzieję, że chociażby przedszkola, szkoły, przynajmniej częściowo, to jeszcze nawet w perspektywie kwietnia - odpowiedział. 

O luzowaniach obostrzeń w przedszkolach powiedział także Przemysław Czarnek (MEN), który w rozmowie z RMF24 wskazał, że będzie to możliwe prawdopodobnie już od 19 kwietnia.

Przypomnijmy, że o zakończenie lockdownu wnioskował wczoraj sam Rzecznik MŚP. W piśmie do Premiera zaapelował w imieniu firm, aby powrót do normalności rozpoczął się najpóźniej 30 kwietnia. 

Minister Zdrowia zapowiedział konferencję

Tagi:

Przeczytaj także

Opublikowane przez: Daria Kania-Baran
facebook