Koronawirus uderzył we franczyzę odzieżową!

12 maj 2020
źródło: materiały prasowe
foto: Unsplash

Zamknięcie galerii handlowych przyczyniło się do bankructwa i zamknięcia wielu sklepów, w tym sklepów franczyzowych. Wielu franczyzobiorców zostanie zamkniętych.

Zgodnie z komunikatami prasowymi najbardziej ucierpiała Grupa Redan, do której należy sieć franczyzowych sklepów Top Secret. Sklepy franczyzowe stanowią 73 procent wartości całej sieci. Redan szacuje, że około 20 sklepów prowadzonych przez franczyzobiorców zostanie zamkniętych (czyli około 10 procent). Powodem jest fakt, że franczyzobiorcy rozliczają się z siecią na podstawie prowizji od sprzedaży. Co w przypadku braku sprzedaży, oznacza brak kosztów. Dodatkowo franczyzobiorcy pomimo zerowego przychodu  muszą ponosić opłaty związane z kosztami utrzymania sklepu. Dodajmy, że sprzedaż w Top Secret w kwietniu 2020 była o 94 procent mniejsza, w porównaniu do ubiegłego roku (kwiecień 2019).

Wiele sklepów nie uratuje nawet odmrożenie gospodarki. Pomimo, że galerie handlowe ponownie zostały otwarte (od 4 maja br.), to nie ma ostatecznych porozumień dotyczących najmu. Stąd przez brak tych uzasadnień, niektóre sklepy tej sieci mają być ponownie zamknięte.

Podobną sytuację wykazuje spółka odzieżowa Solar Company SA, której przychód w kwietniu 2020 wynosił 3,2 mln zł - a rok temu było to 11,5 mln zł. Dodajmy, że sklepy Solar to marka, która jest znana na rynku od 1998 roku, która posiada 70 sklepów własnych, 17 franczyzowych oraz 58 placówek partnerskich.

***

Polecamy także:

Światełko w tunelu dla hoteli i galerii handlowych!

Światełko w tunelu dla hoteli i galerii handlowych!

Tagi:

Opublikowane przez: Daria Kania-Baran
facebook