Maseczki nadal obowiązkowe w sklepach. Co na to Ministerstwo Zdrowia?

20 kw. 2022

Na mocy rozporządzenia z 25 marca w naszym kraju nie ma już obowiązku zakrywania ust i nosa. Przepis został ustanowiony jednak na tyle nieprecyzyjnie, że w dalszym ciągu w niektórych sklepach maseczki są nadal obowiązkowe. Co na ten temat uważa Ministerstwo Zdrowia? Czy można spodziewać się wprowadzenia zmian w rozporządzeniu? Odpowiedzi na te i inne pytania poznacie w naszym artykule!

Maseczki nadal obowiązkowe w sklepach? Poznaliśmy stanowisko MZ!

W rozporządzeniu jednoznacznie możemy przeczytać, że "nakazane jest noszenie maseczki w budynkach, w których jest prowadzona działalność lecznica oraz w aptekach". W związku z tym można zrozumieć, że w lokalu, który znajduje się w tym samym budynku, co działalność lecznica, konieczne jest noszenie maseczek 24 godziny na dobę! Trzeba przyznać, że jest to dosyć kuriozalny przepis. Serwis wiadomoscihandlowe.pl skontaktował się w tej sprawie z Ministerstwem Zdrowia, prosząc o oficjalne stanowisko w tej sprawie.

- Obowiązek, o którym mowa w § 7 rozporządzenia Rady Ministrów z 25 marca w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, odnosi się do pomieszczeń, w których wykonywana jest działalność lecznicza. Nie należy go rozciągać na pozostałe części budynków wielofunkcyjnych, tj. takich, w których zlokalizowane są nie tylko podmioty prowadzące działalność leczniczą lub apteki - uważa Ministerstwo Zdrowia, w swoim oficjalnym stanowisku.

Resort zdrowia żyje w swojej bańce...

Ministerstwo Zdrowia uważa zatem, że rozporządzenie wcale nie nakazuje noszenia maseczek w sklepach i w skrócie to "można się tym nie przejmować". Resort Adama Niedzielskiego uważa, że regulacje mają za zadanie tylko i wyłącznie zabezpieczyć zdrowie osób wykonujących zawód medyczny oraz czynności zawodowe w miejscach takich jak apteki. Ciekawe zatem, dlaczego nikt nie dopilnował, by rozporządzenie brzmiało tak, jak brzmieć powinno. Odpowiedzi na to pytanie najprawdopodobniej jednak nie poznamy. Choć nie da się ukryć, że delikatna zmiana w rozporządzeniu wyszłaby wszystkim na dobre.

Czytaj także: Nanosklep Żabka we franczyzie? [komentarz sieci]

Sprawdź nas także na Facebooku:

FRANCZYZA INFO

Tagi:

Przeczytaj także

Opublikowane przez: Sebastian Kaniewski
facebook