Ministerstwo Rozwoju: ratunek dla firm wynajmujących lokale w galeriach handlowych

28 mar 2020
źródło: materiały prasowe

Polska Agencja Prasowa poinformowała, że dokonano autopoprawki specustawy w sprawie pakietu antykryzysowego. Z poprawionego dokumentu wynika, że umowy najmu w galeriach handlowych zostaną czasowo wygaszone.

Umowy najmu w galeriach handlowych będą czasowo wygaszone, a po zakończeniu epidemii najemcy będą zobowiązani do złożenia ponownych ofert galeriom - tak jak wynikało to ze starej umowy. Niemniej nowe umowy mają być podpisane na dłuższy okres i w pierwszych miesiącach z niższym czynszem.

Umowy najmu albo inne umowy o korzystanie z powierzchni w tych galeriach powinny zostać czasowo wygaszone, aby najemcy i wynajmujący nie byli zobowiązani do wzajemnych świadczeń, generujących dla obu stron koszty w tym okresie (...) Umowy najmu albo inne umowy o korzystanie z powierzchni w tych galeriach powinny zostać czasowo wygaszone, aby najemcy i wynajmujący nie byli zobowiązani do wzajemnych świadczeń, generujących dla obu stron koszty w tym okresie - czytamy w autopoprawce.

Po ustaniu zakazu dotychczas korzystający z powierzchni w galerii handlowej będą zobowiązani do złożenia oferty przedłużenia czasowo wygaszonego stosunku prawnego na takich samych zasadach jak wynikające z postanowień umowy, jednak przez dłuższy okres, tj. okres zakazu i dodatkowo 6 m-cy od dnia odwołania tego zakazu. Jeśli oferta nie zostanie złożona w terminie 3 m-cy od dnia zniesienia zakazu, umowy będą uważane za niewygaszone czasowododano.

Przypomnijmy, że z powodu ogłoszenia epidemii w Polsce, zakazano prowadzenia niektórych działalności gospodarczych w galeriach handlowych, w których powierzchnia sprzedaży przekracza 2000 m kw. Z uwagi na zamknięcia galerii przedsiębiorcy zgłaszali petycje o pomoc Ministerstwa Rozwoju firmom, które nie będą się mogły utrzymać na rynku. Wcześniejsza propozycja rządu  zapisana w specustawie zakładała 90 procentową redukcję czynszów za okres zamknięcia sklepów. Została ona jednak negatywnie odebrana przez przedsiębiorców.

 

***

Polecamy także:

Zakupy dla Seniora - inicjatywa znanych sieci franczyzowych!

Zakupy dla Seniora - inicjatywa znanych sieci franczyzowych!

Tagi:

Opublikowane przez: Daria Kania-Baran
facebook