Najlepsza franczyza na świecie zamyka setki lokali!

31 lip 2020
źródło: materiały prasowe
foto: unsplash

W czwartek, tj. 30 lipca 2020 Dunkin' Donuts ogłosił, że planuje do końca tego roku zamknąć około 800 lokali w USA . Co jest powodem takiej decyzji?

Dunkin' Donuts to światowa sieć franczyzowa, która zawsze znajduje się w czołówce najlepszych rankingów franczyzy. Entrepreneur kwalifikowało ją na pierwszym miejscu jako najlepsza na świecie franczyza 2020 roku. Dlatego zdziwienie międzynarodowego rynku franczyzowego jest wielkie. Sieć zamknie około 8 procent wszystkich lokali pod szyldem Dunkin' Donuts, to jest około 2 procent ogólnej sprzedaży tej firmy w USA w 2019 roku.

W czwartkowym  oświadczeniu firma poinformowała, że sprzedaż LfL spadła o 18,7 proc. w ostatnim kwartale, z wyłączeniem lokalizacji, które były tymczasowo zamknięte. Po ponownym uruchomieniu punktów sprzedaż poprawiała się z tygodnia na tydzień przez cały kwartał, osiągając jednocyfrowe spadki w tygodniu kończącym się 25 lipca.

Najlepsza franczyza Dunkin' na świecie zamyka setki lokali!

Głównym powodem zamknięcia setek lokali jest Covid-19 i jego wpływ na zachowania społeczno- ekonomiczne. Praca zdalna, konieczność ograniczenia wyjść spowodowały mniejsze zainteresowanie wizytami w kawiarniach.

Dunkin', który od kilku lat zajmuje dość wysokie miejsca w światowych klasyfikacjach. Ta amerykańska pączkarnia powstała w 1950 roku w Qunicy, w stanie Massachusetts. Firma rozpoczęła ekspansję franczyzową już w 1955. Tej franczyzy nie znajdziemy jednak w Polsce. Co prawda, sieć Dunkin' Donuts działała w Polsce w 1996 roku, ale wycofała się z działalności w naszym rynku w 2002 r.  Sieć pojawiła się jeszcze w Polsce kilka lat później (w 2015 roku), jednak i wtedy nie zagościła u nas na długo. W 2018 roku franczyzobiorca z Polski zamknął lokale pod szyldem tego giganta. Polska przygoda z amerykańskimi pączkami trwała zaledwie trzy lata. W szczytowym okresie dla marki, na terenie Polski działało 8 paczkarni tej sieci. Według danych Entrepreneur sieć posiada 12 957 lokali ogółem (własne plus franczyzowe).

 

****

Polecamy także:

Najlepsze światowe franczyzy 2020 - ranking

Najlepsze światowe franczyzy 2020 - ranking

Według danych Entrepreneur sieć posiada 12 957 lokali ogółem (własne plus franczyzowe).

Tagi:

Opublikowane przez: Daria Kania-Baran
facebook