Nanosklep Żabka we franczyzie? [komentarz sieci]

21 cze 2021
źródło: materiały prasowe

Żabka testuje format sklepów bez kasjerów już od ubiegłego roku. A od 14 czerwca br. pierwszy nanosklep działa w Poznaniu i jest otwarty dla klientów 24h na dobę. Poznański nanosklep nie jest prowadzony przez franczyzobiorcę. Obsługuje go centrala. Żappka Store - bo tak oficjalnie nazywa się ten format, jest połączony z aplikacją żappka i nie ma w nim kas, ani obsługi. Nanosklep wykorzystuje innowacyjną technologię, która powstała dzięki współpracy z amerykańską firmą AiFi. 

Nanosklep Żabka we franczyzie?

W regulaminie Żappki jest zapis, który mógłby sugerować, że Żappka Store będzie mogła być prowadzona przez franczyzobiorcę. Redakcja Franczyza INFO wystosowała w tej sprawie również zapytanie do Biura Prasowego sieci. Otrzymaliśmy taką informację:

(...) jako Grupa Żabka na bieżąco dostosowujemy naszą ofertę do oczekiwań klientów. Żappka Store stanowi uzupełnienie dla standardowych Żabek, podobnie jak uruchamiane od lat sklepy sezonowe. Punkt w Poznaniu ma charakter testowy, decyzja co do zasad funkcjonowania kolejnych Żappka Store nie została podjęta, nie wykluczamy modelu franczyzowego. Format ten został opracowany z myślą o miejscach, w których nie można uruchomić klasycznego sklepu lub byłoby to utrudnione. Dzięki Żappka Store klienci mogą zrobić szybkie zakupy o każdej porze, siedem dni w tygodniu. Pomysł stworzenia Żabka Store był rozwijany przez ostatnie kilka lat, nie ma on związku ze zmianami legislacyjnymi, takimi jak ustawa o ograniczeniu handlu w niedzielę czy podwyżka płacy minimalnej. Zaznaczamy, że Żappka Store jest formatem, który zakłada wspierające zaangażowanie pracowników, np. w zakresie zatowarowania czy monitoringu.

W Żappka Store zastosowano inteligentne rozwiązania, dzięki współpracy z AFI. Sklep posiada system kamer, wykorzystujący zawansowane algorytmy sztucznej inteligencji. System kamer wykorzystuje algorytmy m.in. deep learning, rozpozna zdjęte z półek produkty, naliczy odpowiednią kwotę, po czym sfinalizuje płatność za pomocą podpiętej do Żappka Pay karty płatniczej.

Kolejny nanosklep pojawi się niebawem również w Warszawie.

Tagi:

Przeczytaj także

Opublikowane przez: Daria Kania-Baran
facebook