O co pytać franczyzodawcę?

09 sty 2020
źródło: materiały prasowe

Franczyza to w dobie współczesnego biznesu jeden z najlepszych pomysłów na własne przedsięwzięcie. Skąd wiedzieć, czy potencjalny franczyzodawca dorósł do rozszerzenia swojego biznesu? O co pytać franczyzodawcę, aby nie ponieść porażki?

Ilość nowych firm gwarantujących zadowolonych klientów może zarówno przyciągać, jak i odstraszać potencjalnych franczyzobiorców. Dlatego warto odpowiednio przemyśleć jaką franczyzę należy rozważyć, a na spotkanie z potencjalnym partnerem przygotować kilka pytań.

Oto niektóre z nich:

1. Czy przed przystąpieniem do franczyzy mogę zapoznać się ze wszystkimi zapisami umowy i je przeanalizować?

Jeżeli dostaniesz wgląd do treści umowy, to możesz mieć pewność, że franczyzodawca nic przed Tobą nie ukrywa.

2. Od jak dawna prowadzą Państwo model franczyzowy i ile obecnie firm zrzeszacie?

Uwaga, to że Twój potencjalny franczyzodawca jest na ryku od niedawna, nie oznacza, że jego biznes nie jest dla ciebie odpowiedni. Niemniej należy zweryfikować, czy jego pomysły nadają się do modelu franczyzowego. Ważna jest również lokalizacja sieci. Dodatkową korzyścią dla Ciebie jest rozpoczęcie współpracy z firmą, która udzieliła już kilku franczyz. Wtedy jest większa szansa na uniknięcie podstawowych błędów. Niemniej we wszystkich przypadkach powinieneś dokonać analizy SWOT, aby zweryfikować w takim przypadku swoje szanse i zagrożenia związane z rozwojem nowego biznesu.

3. W jakich miastach posiadacie Państwo franczyzy?

Pytanie wydaje się słuszne w przypadku ekskluzywnego biznesu, który kompletnie nie odnalazłby się na terenie małej wsi, czy w miejscu gdzie jest wysoka stopa bezrobocia lub małe zarobki.

4. Czy mogę skontaktować się z Państwa franczyzobiorcami?

Warto porozmawiać z osobami, które już współpracują z naszym potencjalnym franczyzodawcą. Rozmowy z nimi pozwolą uzyskać rzetelne informacje. Warto zaczerpnąć opinii kilku franczyzobiorców.

5. Jakiego wsparcia udziela nam centrala?

Warto dopytać jak długo możemy liczyć na franczyzodawcę i w jakim stopniu może nam udzielić pomocy, szczególnie na początku biznesu. Ponadto, czy będziemy mogli liczyć na szkolenia wprowadzające.

6. Jakie dodatkowe koszta należy uwzględnić, angażując się we franczyzę?

Bywa tak, że przedsiębiorcy pobieżnie dopytują o kwestie związane z miesięcznymi opłatami związanymi z prowadzeniem przedsiębiorstwa w systemie franczyzowym. Warto dopytać o łączne podsumowania kosztów.

7. Ile mogę zarobić na franczyzie?

Warto poprosić o tabelę estymacji zarobków. Prognozy oparte na faktach są zdecydowanie lepsze, niż kolorowe slogany wskazujące okrągłe kwoty.

8. Czy przed uruchomieniem franczyzy, testowali Państwo jakieś programy pilotażowe?

Nie jest to obowiązkowy sposób weryfikacji przyszłości franczyzy. Niemniej przygotowanie takiego rodzaju zestawienia może ułatwić podjęcie decyzji.

9. Jaki jest potrzebny kapitał, aby uruchomić franczyzę i czy jest możliwość rozbicia kwoty na raty?

To pytanie pozwoli przeanalizować, jakie są nasze możliwości finansowe na określoną franczyzę. Być może podczas analizy stwierdzisz, że powinieneś otworzyć inną firmę.

10. Czy dają Państwo dowolność co do wyboru kontrahentów?

Jeśli zostaje Ci przekazana lista dostawców, dopytaj czy franczyzodawca nie ma prowizji od współpracy z nimi.

11. Czy prowadzicie Państwo spotkania informacyjne dla przyszłych franczyzobiorców?

Warto dopytać, czy istnieje możliwość uczestniczenia w takich konferencjach. Daje to możliwość porównania ze sobą otrzymanych możliwości i szansy na zadanie odpowiednich pytań.

12. Jakie są warunki rezygnacji z franczyzy i czy mam możliwość jej odsprzedania?

Nie należy z góry nastawiać się na niepowodzenie. Niemniej warto dopytać o takie kwestie, gdyby była potrzeba rezygnacji z biznesu chociażby z przyczyn zdrowotnych.

Przed spotkaniem warto przygotować sobie kilkanaście pytań, które być może nurtują nas lub mają wpływ na podjęcie przez nas decyzji.  Tak, aby wiedzieć o co pytać  franczyzodawcę. Takie pytania można też zadać drogą elektroniczną.

***

Polecamy także:

Umowa franczyzowa - filar pomyślnego biznesu

Tagi:

Opublikowane przez: Daria Kania-Baran
facebook