Ochrona przed nieuczciwymi sprzedawcami – rząd przyjął propozycje Resortu Sprawiedliwości

24 cze 2021
źródło i foto: Biuro Komunikacji i Promocji Ministerstwo Sprawiedliwości

22 czerwca br., Rada Ministrów przyjęła nowelizację Kodeksu cywilnego i Kodeksu postępowania cywilnego, które mają na celu uchronić obywateli przed nieuczciwymi praktykami sprzedawców. Chodzi tu o nakłanianie klientów, często osoby starsze, do zawierania niekorzystnych transakcji, wykorzystując ich ciężką sytuację lub nieznajomość skutków umowy.

Przeczytaj także: Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nowelizacją prawa - również we franczyzie!

Przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt dotyczy nakłaniania osób starszych, przy zastosowaniu technik marketingowych, do nabywania rzeczy codziennego użytku po bardzo wysokich cenach. Chodzi tu głównie o "oszukańczy proceder sprzedawania, „cudownych garnków". Ale także rzekomo uzdrawiających preparatów, poduszek, materacy. Nowe regulacje obejmują także m.in. pożyczki-chwilówki udzielane przez parabanki. Pod lupę będą także brane pożyczki, gdy zabezpieczeniem niskiej kwoty, jaką otrzymuje klient, jest przeniesienie własności nieruchomości o wielokrotnie wyższej wartości. Co ciekawe, niektóre umowy franczyzowe również będą podlegać ww. zapisom. Mowa tutaj o umowach, których wzajemne zobowiązania odbiegają od równowagi.

Ochrona przed nieuczciwymi sprzedawcami. Co się zmieni?

  • Unieważnienie umowy

Na podstawie nowych przepisów poszkodowany będzie mógł żądać od osoby albo przedsiębiorstwa, z którym zawarł rażąco niekorzystną dla siebie umowę, unieważnienia całej umowy, a nie – jak dotąd –  zwrotu tylko części pieniędzy. W projekcie znacznie wydłużony został także czas, kiedy osoba oszukana będzie mogła zgłosić oszustwo. Termin przedawnienia, czyli okres dochodzenia swoich praw przez poszkodowanych, będzie upływał po sześciu latach od zawarcia umowy. Obecnie jest to dwa lata od momentu zawarcia umowy.

  • Łatwiejsze dochodzenie roszczeń

W art. 388 Kodeksu cywilnego zawarto przesłankę  o tak zwanym „braku rozeznania”. Chodzi tutaj o niemożliwość uzyskania odpowiedniej wiedzy na temat oferty i porównania jej z innymi propozycjami. Stąd jeśli jedna ze stron zaproponuje innej świadczenie lub umowę "rażąco niekorzystną", to po wejściu nowelizacji w życie strona poszkodowana będzie mogła łatwiej dochodzić swych roszczeń lub unieważnienia takiej umowy.

  • Inne  zmiany

Zaakceptowany przez rząd projekt wprowadza też inne zmiany, m.in. dotyczące mediacji. Nowy przepis wyeliminuje praktykę składania przez wierzycieli wniosku o wezwanie do próby ugody jedynie po to, by przerwać bieg przedawnienia - czytamy w komunikacie prasowym. 

Tagi:

Przeczytaj także

Opublikowane przez: Daria Kania-Baran
facebook