Jak biznes ma odpowiedzieć na Covid-19? Dzisiaj chyba każdy prezes firmy, każdy zarząd, każdy franczyzodawca i franczyzobiorca zadaje sobie pytanie, jak zadziałać w warunkach epidemii?
Prężne przywództwo
Jak wykorzystamy nową sytuację ekonomiczną do wyprowadzania szans strategicznych w przyszłych okresach?
Pracując z przedsiębiorcami na co dzień widzę, jak kluczowy jest dzisiaj wyrazisty sposób przywództwa - "#ResilientLeadership" - Prężne Przywództwo. Dla mnie oznacza to wyostrzone myślenie o przyszłości, jak na tak niepewne czasy - działania Liderów, z jednej strony, zabezpieczające biznes i stabilność finansową firmy dziś, ale jednocześnie, z drugiej strony, działania już przygotowujące firmę na tzw. "nową normalność" w przyszłych okresach, która wymusi nowe spojrzenie na model biznesowy i strategię.
Franczyzodawcy są dziś tymi Liderami, którzy powinni w czasie niepewności wyznaczyć kurs dla swojej sieci. Teraz szczególnie muszą oni zadbać o swoich Klientów - Franczyzobiorców, ochronić ich, pomóc im wzmocnić biznes, współdziałać, tak, aby ci ostatni mogli czerpać jak największą korzyść z funkcjonowania w Systemie.
Wyzwanie franczyzodawców w czasach niepewności
Dla właścicieli systemów franczyzowych wyzwaniem w kryzysie jest nie tylko sprawne zabezpieczenie swojego biznesu franczyzodawcy. Kluczowe jest zapewnienie trwałości sieci w długim terminie, a więc także przede wszystkim zadbanie o wsparcie i kondycję biznesu franczyzobiorców.
Know how, narzędzia operacyjne, koordynacja i spójność działań, systemowość i wsparcie to istota sieci franczyzowej – przystępujesz do sieci i myślisz, że masz to z urzędu.
W wielu sieciach rzeczywistość biznesu pokazuje, że System oparty na know how, który miał być siłą i wartością dodaną dla skuteczności w biznesie, w gruncie rzeczy tej roli nie spełnia. Najczęściej dlatego, że jest niedefiniowany, ma wiele luk w modelu operacyjnym. A know how pozostaje w głowie założyciela.
Także, to, jak franczyzodawca poradzi sobie z tym wyzwaniem kryzysu, będzie trochę próbą jego Systemu. I będzie zależało od jakości rozwiązań systemowych i operacyjnych. Dla franczyzobiorców I na koniec dnia będzie dla niego pewnym rodzajem akredytacji – nastąpi tu bowiem weryfikacja rynkowa trochę.
Przygotuj swoje story na czas niepewności
Doradzam przedsiębiorcom, że w podejściu do Covid trzeba mieć na rynku swoje „story”.
Budując swoją narrację rynkową, franczyzodawca powinien zadać sobie pytanie, jak zademonstruje swoim klientom, pracownikom, społecznościom i ekosystemowi, że dba o ich najlepszy interes?
Jak umocni swoich franczyzobiorców i zespoły do podejmowania odważnych działań w niestabilnym otoczeniu? W jakie narzędzia i rozwiązania ich wyposaży w tych niepewnych okolicznościach. Jak zarządzi sytuacją kryzysową? A na koniec dnia, jak zrealizuje swoje prężne przywództwo, aby zabezpieczając biznes dziś, jednocześnie przewidzieć i zareagować na nowe modele biznesowe, które prawdopodobnie pojawią się po Covid?
Trwałość sieci franczyzowej
Co zatem franczyzodawcy mogą zrobić, aby zapewnić know how i wsparcie swoim klientom franczyzowym i tym samym zapewnić trwałość sieci. I dodatkowo odpowiednio zbudować swoją story - pozytywną reputację swoją i reputację swojego systemu franczyzowego w tej kryzysowej rzeczywistości:
?Sprawnie rozpoznać, co Covid-kryzys oznacza dla ich biznesu - zarówno franczyzodawcy jak i jego franczyzobiorców;
?Spojrzeć przez ten sam filtr na biznes franczyzodawcy i franczyzobiorców – wprowadzić zunifikowane narzędzia diagnostyczne i narzędzia zarządzania w sieci (jest to istotą sieci franczyzowej) i na bieżąco oceniać wpływ epidemii na biznes;
?Przygotować holistyczny plan zabezpieczający biznes – „One Page Action Plan. 4 Prio CEO na dziś”, spójny plan dla działania franczyzodawcy i franczyzobiorcy będzie teraz działaniem o znaczeniu krytycznym.
Spójne narzędzia diagnostyczne i zarządcze dla wspierania biznesu franczyzodawcy i franczyzobiorcy
W naszej praktyce doradztwa strategicznego I'GS In Good Strategy proponujemy sieciom franczyzowym spojrzenie na biznes z perspektywy 4 priorytetów, posługując się narzędziem diagnostycznym dla biznesu franczyzodawcy i franczyzobiorcy „One Page Action Plan na czas niepewności. 4Prio CEO na dziś”. Plan ten obejmuje:
?Prio 1 Budżet Mobilizacji: Jak zabezpieczyć płynność finansową, ciąć koszty i nie wchodzić w nowe zobowiązania 1 Prio Twój Budżet Mobilizacji
?Prio 2 Twoje priorytety operacyjne: Jak ochraniać i aktywizować pracowników, klientów i biznes, aby wygrać
?Prio 3 Twoje ofensywne akcje w rynku: Jak zagrać ofensywnie a nie defensywnie?
?Prio 4 Twoje strategiczne szanse: Jak wykorzystać nową sytuację do wyprowadzania strategicznych szans w rynku w przyszłych okresach?
Plan przygotowywany jest w ujęciu 3 faz rozwoju firmy w sytuacji kryzysowej:
Narzędzie diagnostyczne można otrzymać drogą mailową poprzez kontakt: monika.ferreira@ingoodstrategy.com
Artykuł ekspercki
MONIKA FERREIRA
***
Polecamy także:
Strategie skalowania sieci franczyzowych - artykuł eksperta