Pandemia Covid-19 a ruch w sklepach

02 lis 2020
źródło: materiały prasowe

Pandemia Covid-19 "dała się we znaki" niemalże każdej branży. Jak się okazuje wpłynęła również na handel. Firma Proxi.cloud podała najnowsze wyniki badań dotyczące związku pomiędzy wzrostem stwierdzanych zakażeń koronawirusem a liczbą wizyt w sklepach. Zauważono spadek liczby wizyt w placówkach handlowych w miastach powyżej 500 tys. mieszkańców. Natomiast na drugim miejscu wskazano miasta liczące 50-100 tys. osób. Te zmiany są zauważalne od 25 września, kiedy przekroczono 1,5 tys. zachorowań w ciągu doby.

Eksperci twierdzą, że spadek liczby wizyt będzie stale rosnąć - szczególnie w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców. Klienci będą rzadziej przychodzić do sklepów, ale do koszyków włożą więcej produktów.

Możemy to zestawić również z korelacją liczby zakażeń do liczby osób robiących zakupy, gdzie wskaźnik wynosi -0,49. Porównując wyniki, widzimy również, że przy rosnącej grupie zakażonych następuje większy spadek wizyt w sklepach niż samych klientów. Nadal sporo konsumentów chodzi do stacjonarnych placówek, natomiast stara się to robić rzadziej – wyjaśnia dr Krzysztof Łuczak z firmy  technologicznej Proxi.cloud. Ekspert dodaje również, że pandemia Covid-19 nie zmieniła mocno przyzwyczajeń osób mieszkających na wsiach. Dlatego, że jest to grupa, która zazwyczaj robiła zakupy raz na jakiś czas. Zazwyczaj mieszkańcy wsi dojeżdżają do sklepów, które znajdują się zazwyczaj w większych miastach.

Być może zachowanie ludzi w największych ośrodkach jest spowodowane tym, że oni mają na co dzień kontakt z wieloma osobami, np. na ulicy. Ich obawa dotycząca zarażenia się może być najsilniejsza. Ponadto w dużych miastach dostęp do usług zamawiania produktów spożywczych do domów jest najłatwiejszy, co pozwala na rzadsze odwiedzanie placówek handlowychmówi dr inż. Paweł Prociów z Proxi.cloud. 

Według analityków z firmy badawczej Proxi.cloud szansą dla sklepów będzie wprowadzenie możliwości zakupów online z dostawą do domu. Dotyczy to szczególnie placówek, które znajdują się w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców.

***

Polecamy także:

Kto ma najlepszą aplikację dla franczyzobiorców? - wyniki konkursu "Złote Innowacje FMCG & Retail"

Kto ma najlepszą aplikację dla franczyzobiorców? - wyniki konkursu "Złote Innowacje FMCG & Retail"

Jak zarabiać na świętach? - czyli kilka pomysłów na grudniowy biznes

Tagi:

Opublikowane przez: Daria Kania-Baran
facebook