Połowa Polaków niezadowolona z pracy. Szansą dla nich franczyza?

25 maj 2021
źródło: materiały prasowe

Jak wynika z badań sondażowych, które są częścią raportu Trust@Work, przygotowywanego przez Konkurs „Pracodawca Godny Zaufania”, prawie 40 proc. ankietowanych nie jest zadowolonych ze swojej sytuacji zawodowej. 49 proc. nie jest w stanie polecić swoim znajomym firmy, w której obecnie pracują. Czy ratunkiem dla nich może okazać się franczyza?

"Od pracownika do przedsiębiorcy – czyli jak franczyza zmieniła rynek pracy” - tak nazwano debatę, którą przeprowadzono w ramach ww. konkursu. Punktem wyjścia do tej rozmowy były między innymi wyniki sondażowe, które pokazywały, że prawie połowa Polaków nie jest zadowolona ze swojej pracy. A franczyza staje się coraz popularniejsza. Biorąc pod uwagę, że wielu z ankietowanych myśli o pracy na własny rachunek, to otworzenie własnego biznesu pod znanym brandem może być dobrą szansą na spełnienie zawodowych ambicji.

- Franczyza w Polsce rozwija się dynamicznie na tle innych krajów i sądzę, że ten trend wzrostowy będzie trwał. Z naszych analiz wynika, że tempo przyrostu liczby franczyz w Polsce, to około 5 proc. z roku na rok (zarówno liczby franczyzobiorców, jak i liczby dostępnych systemów franczyzowych). W innych krajach rozwiniętych, tj. Wielka Brytania, Francja czy Niemcy, ten przyrost jest na poziomie 1-2 proc. z roku na rokwyjaśnia Grzegorz Łaptaś, partner PwC.

przeczytaj także: Franczyza Żabki to "żabkość na rynku” - rusza nowa kampania

Franczyza dla jednych jest drogą do sukcesu i pomysłem na biznes, dla innych wciąż pozostaje tylko jednym z wielu ekonomicznych terminów. Niepodważalnymi argumentami płynącymi z tego rozwiązania jest współpraca ze stabilnym partnerem, który zwiększa szanse na sukces danego biznesu, daje możliwość korzystania z nowoczesnych rozwiązań technicznych i technologicznych, rozpoznawalnego na rynku znaku towarowego i wsparcia marketingowego. A to na starcie może dać przewagę konkurencyjną nad biznesowymi wolnymi strzelcami - czytamy w dostarczonym komunikacie prasowym.

- Franczyza tworzy nowe biznesy, nowe miejsca pracy, w konsekwencji zmniejsza bezrobocie i przyczynia się do aktywizacji zawodowej. W Polsce duch przedsiębiorczości jest bardzo silny. Większy odsetek ludzi czynnych zawodowo, w porównaniu z innymi krajami Europy Zachodniej, myśli o pracy na własny rachunek. Jeśli więc mamy ograniczony kapitał i chęć założenia własnego biznesu – franczyza jest dobrym pomysłem na osiągnięcie sukcesumówi Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej.

Najbardziej zadowolone ze swojej pracy są osoby prowadzące własną działalność gospodarczą

Jak pokazują badania, najbardziej zadowolone ze swojej pracy są osoby prowadzące własną działalność gospodarczą i pracownicy etatowi. Na zawodowym rynku liczy się stabilność i zaufanie do swoich pracodawców. W przypadku osób decydujących się na franczyzę, istotne są relacje z franczyzodawcami.

Z danych Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) wynika, że w okresie od 1 stycznia 2019 r. do 11 marca 2020 r., czyli do dnia ogłoszenia w Polsce stanu epidemicznego, liczba aktywnych działalności gospodarczych w kraju wzrosła z 2,40 mln do 2,47 mln. Dziś w Polsce działa 1310 sieci franczyzowych i 83 tys. franczyzobiorców. Najbardziej popularnymi biznesami są: handel – sklepy spożywcze oraz usługi – koncepty gastronomiczne. Z badań sondażowych wynika, że 43 proc. ankietowanych ma negatywną lub bardzo negatywną opinię o swoim pracodawcy - czytamy w dostarczonym komunikacie prasowym. 

Tagi:

Przeczytaj także

Opublikowane przez: Daria Kania-Baran
facebook