Prezydent podpisał ustawę. Co z franczyzowymi sklepami?

20 paź 2021
źródło: materiały prasowe
(fot. Jakub Szymczuk/KPRP)

Wczoraj (19.10.2021), Kancelaria Prezydenta RP poinformowała, o podpisaniu przez Andrzeja Dudę ustawy z dnia 14 października 2021 r. o zmianie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Nowe przepisy wejdą w życie od 1 lutego 2022 roku.

Prezydent podpisał ustawę 18 października. Nowelizacja ma na celu ograniczyć przede wszystkim otwieranie sklepów metodą "na placówkę pocztową". Po wejściu zmian będą mogły działać tylko "placówki pocztowe", które wykażą, że z tego tytułu uzyskują co najmniej 40 proc. przychodów.

Celem ustawy z dnia 14 października 2021 r. o zmianie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni jest wyeliminowanie nieprawidłowego stosowania zawartych w ustawie wyłączeń pozwalających na prowadzenie handlu i wykonywanie czynności związanych z handlem w niedzielę i święta - czytamy w uzasadnieniu, opublikowanym na stronie Kancelarii Prezydenta. 

Chociaż luka prawna została uszczelniona, to pracownicy dużych placówek handlowych obawiają się, że ich pracodawcy będą chcieli zarobić na niedzieli - póki jest to jeszcze możliwe. Niedzielne otwarcia zapowiedział także Leroy Merlin. Wielu pracowników dużych dyskontów planuje wyjście na ulice i strajk.

Co z placówkami franczyzowymi?

Sklepy działające we franczyzie nie muszą przestrzegać wyżej opisanej zasady 40 proc. przychodów, ponieważ w świetle ustawy w niedzielę i święta "za ladą" może stać właściciel sklepu. A w przypadku franczyzy, właścicielem sklepu jest franczyzobiorca danej sieci. W prowadzeniu placówki handlowej, franczyzobiorca będzie mógł skorzystać z pomocy wybranych członków jego rodziny. Mowa tutaj o nieodpłatnej pomocy małżonka lub jego dzieci, dzieci własnych, dzieci przysposobionych, rodziców, macochę, ojczyma, rodzeństwo, wnuków i dziadków. Wyżej wymienione osoby nie mogą jednak być pracownikami lub zatrudnionymi w placówce handlowej u przedsiębiorcy, który korzysta z ich nieodpłatnej pomocy.

Faktyczny problem może pojawić się jednak w sytuacji, kiedy dany franczyzobiorca ma klika sklepów...

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1000 zł do 100 tys. zł kary, a przy uporczywym łamaniu ustawy – kara ograniczenia wolności.

źródło: prezydent.pl

Tagi:

Przeczytaj także

Opublikowane przez: Daria Kania-Baran
facebook