Przyszłość handlu? - Żabka otworzyła sklep zasilany zieloną energią!

23 lis 2020
źródło: materiały prasowe

Sieć Żabka Polska uruchomiła sklep, który w 100% wykorzystuje zieloną energię. Sklep znajduje się przy ul. Lewandów 46H w Warszawie. Przed sklepem znajduje się także EKOmat oraz stacja ładowania aut elektrycznych. Sklep naszpikowany wieloma innowacjami jest już otwarty dla klientów. Placówka jest pewnego rodzaju laboratorium, w którym testowane będą innowacyjne rozwiązania jak kropka kwantowa czy podłoga kinetyczna.

–Żabka to jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się sieci handlowych w Europie, ale tylko dzięki odpowiedzialnemu rozwojowi możemy budować naszą wspólną przyszłość. Zmieniliśmy format sklepów, przeszliśmy transformację cyfrową, ale odpowiedzialność za środowisko jest dla nas równie ważne. Troszczymy się o ludzi i ich otoczenie, dlatego wspólnie z naszymi franczyzobiorcami, pracownikami oraz klientami podejmujemy inicjatywy proekologiczne w obszarach zielonej energii i transportu, czystego powietrza i gospodarki o obiegu zamkniętym. Przykładem takiego projektu jest pierwsza, w 100% zasilana zieloną energią Żabka, którą otworzyliśmy w Warszawie. Sklep będzie pełnił rolę naszego laboratorium, w którym zamierzamy testować przyjazne środowisku rozwiązania, pokazując w jakim kierunku będzie rozwijać się przyszłość handlu – mówi Tomasz Suchański, Prezes Zarządu firmy Żabka Polska.

 

- Zainstalowaliśmy w sklepie i w jego otoczeniu ok. 20 różnorodnych rozwiązań sprzyjających środowisku. Są to między innymi: pionierskie rozwiązania, takie jak podłoga kinetyczna czy szyby z kropkami kwantowymi pozyskujące energię z promieni słonecznych. Staraliśmy się również wyposażyć sklep w jak najbardziej ekologiczny sposób – wykorzystaliśmy w nim meble z recyklingu czy zbudowaliśmy ścianę z butelek z plastiku zebranych przez osoby pracujące przy tym projekcie. Jako pierwsi testujemy te rozwiązania nie tylko w handlu, ale i na świecie. Liczymy, że sklep, który już wcześniej był chętnie odwiedzany przez okolicznych mieszkańców, teraz dodatkowo zasieje w nich ciekawość i zachęci do proekologicznych działań. Będą oni mogli nie tylko zobaczyć zastosowane w sklepie rozwiązania, ale także, jak w przypadku EKOmatu, stacji napraw rowerów czy ławki solarnej z nich skorzystać – dodaje Adam Manikowski, Wiceprezes Zarządu firmy Żabka Polska.

Technologie zastosowane przez Żabkę w tym nowoczesnym sklepie skupiają się wokół czterech filarów, takich jak: zielona energia, drugie życie, czyste powietrze i zielony transport.

Zielona energia

Na dachu sklepu zamontowano 40 paneli fotowoltaicznych. Dodatkowo placówka korzysta z technologii kwantowej – kropki kwantowe są elementem sklepowych szyb. Dzięki nim można pozyskać energię słoneczną, padającą na okna oraz w sposób naturalny oświetlić sklep. W sklepie zastosowano również inteligentne drzwi lodówki, które ograniczają ilość ulatniającej się energii. A przed sklepem znajduje się ekologiczna ławka solarna, dzięki której można naładować swój telefon.

Drugie życie

Przed sklepem znajduje się 2200-litrowy zbiornik na deszczówkę. Dodatkowo, woda w sklepie trafia do obiegu zamkniętego – gdy nie pada deszcz, to właśnie wodą deszczową ze zbiornika i ze sklepu podlewane są przysklepowe rośliny. W Żabce zastosowano także ścianę do pomieszczenia technicznego z 1000 butelek PET po napojach. W sklepie na warszawskiej Białołęce znajduje się także EKOmat- urządzenie do zbiórki butelek i puszek.

Czyste powietrze

Wertykalny ogród Żabki, który produkuje tlen, pochłania szkodliwe związki, a antysmogowa kostka brukowa to elementy, które  mają zmniejszać zanieczyszczenia powietrza w okolicy.

Zielony transport

W sklepie udostępniono dwa punkty ładowania o mocy 3,7 kW; 7,4 kW; 11 kW; 22 kW prądem zmiennym (AC).

***

Polecamy także:

Pandemia daje wielką szansę na rozwój biznesu na osiedlach!

Pandemia daje wielką szansę na rozwój biznesu na osiedlach!

Tagi:

Opublikowane przez: Daria Kania-Baran
facebook