Choć od 1 lutego br. centra handlowe mogą normalnie funkcjonować, to nie wszystko wróciło do normalności. Przedsiębiorcy nadal zmagają się z "walką" o wyrównanie strat, które spowodował lockdown. Jedną z grup poszkodowanych przez koronakryzys są franczyzobiorcy marek odzieżowych. Przedsiębiorcy, którzy prowadzą sklepy, obecnie rozwiązują problemy związane ze skutkami zamknięcia, nieodpowiednim PKD, ale także z nieugiętymi właścicielami galerii handlowych. Dlatego marka Quiosque szuka pomocy dla swoich franczyobiorców.
– Nie ma mowy o porównywaniu rzeczywistości handlowej 2019 roku do tej w roku 2021. Pandemia zmieniła diametralnie warunki w jakich funkcjonujemy, centra handlowe nie wyglądają tak, jak kiedyś, a klienci zmienili zwyczaje zakupowe – komentuje Zarząd ZPPHiU.
Właściciel marki odzieżowej Quiosque, poinformował, że wspiera swoich partnerów biznesowych i walczy o poprawę ich sytuacji. Dlatego Quiosque aktywnie działa w Związku Polskich Pracodawców Handlu i Usług (ZPPHiU) oraz Polskim Stowarzyszeniu Najemców Powierzchni Handlowych (PSNPH). Obecnie sieć podejmuje się negocjacji z centrami handlowymi. Walczy także o zmianę art. 15ze tzw. Tarczy Antykryzysowej.
– W obecnej sytuacji, gdy walczymy o przetrwanie – mając gigantyczne straty spowodowane pandemią – nie wiemy co przyniesie jutro. Trudno nam zobowiązywać się do deklarowania obecności w galeriach handlowych i płacenia czynszów na dotychczasowych zasadach. Pandemia zmieniła wszystko, dlatego apelujemy o dostosowanie umów do nowej rzeczywistości – mówi Piotr Żabicki, franczyzobiorca Quiosque (cyt. retailnet).
Zgodnie z ust. 1 art. 15ze, w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia działalności wygasają wzajemne zobowiązania stron umów najmu. Niniejszy artykuł pozwala również najemcom lokali w galeriach, składać oferty dotyczące przedłużenia umowy najmu na dotychczasowych warunkach (o okres obowiązywania zakazu przedłużony o 6 miesięcy). Zgodnie z ww. artykułem taka oferta powinna być złożona w okresie 3 miesięcy od dnia zniesienia tego zakazu. Tym samym, złożenie takiej oferty z zachowaniem terminu wynikającego z Tarczy jest konieczne dla wygaśnięcia zobowiązań najemcy do zapłaty czynszu. Dodatkowo, brak złożenia oferty w tym terminie skutkuje obowiązkiem zapłaty.
Jak się okazuje, artykuł 15ze 1-3 Tarczy Antykryzysowej jest nadal niedoprecyzowany. Przewidziane w nim rozwiązanie, czyli brak opłat za czas kiedy nie można prowadzić działalności oraz możliwość przedłużenia najmu o czas zamknięcia nie są wyjątkiem, a obowiązują nadal. Dlatego Quiosque, walczy o zmianę art. 15ze Tarczy Antykryzysowej. W tej sprawie wysłano także kilkanaście pism do ministerstw, zgłaszając sprzeciw i propozycje rozwiązań.
– Obarczanie przedsiębiorców zobowiązaniem do przedłużenia umowy na 21 miesięcy z powodu 3 miesięcy lockdownu to absurd. Budzi to nasze głębokie oburzenie i sprzeciw, w związku z czym domagamy się stanowczo natychmiastowego doprecyzowania legislacyjnego art. 15. – komentuje Zarząd ZPPHiU.
– Konsekwentnie wskazujemy również, że wiele firm zrzeszonych w ZPPHiU cierpi na skutek wykluczenia z pomocy rządowej z powodu “błędnej” klasyfikacji PKD. Zagrożone są firmy i ludzie w nich zatrudnieni. Nie wszystkie numery PKD przedsiębiorców działających na terenie centrów handlowych zostały objęte tarczą. Pracodawcy ponoszą dziś dotkliwe konsekwencje lockdownu ale nie mogą liczyć na wsparcie rządu, pomimo iż to rząd podjął decyzje o zamknięciu ich sklepów w centrach handlowych” – komentuje Zarząd ZPPHiU. “Domagamy się objęcia pomocą wszystkich przedsiębiorców, którzy nie mogli prowadzić działalności w centrach handlowych i uwzględnienia realnych przesłanek do przyznawania pomocy tarczowej przedstawicielom branży handlu i usług – apeluje Zarząd ZPPHiU (poprawione redkacyjnie znaki interpunkcyjne).
Na zakończenie należy dodać, że marka znalazła inwestora, który przejmie 90% firmy. Główny udziałowiec Quiosque - Dlako Sp. z o.o., podpisał wstępną umowę przejęcia udziałów spółki przez Grupę Kapitałową Immobile S.A.
***
Przeczytaj także:
Franczyzobiorcy Sizeera i 50 style bez pomocy. Wszystko przez PKD