Czy koronawirus zainfekował polski handel?

15 wrz 2020
źródło: materiały prasowe

GfK opublikował raport: "Handel 2020. Wpływ Covid-19 na handel 2020-2021", w którym przedstawiono najnowsze wyniki dotyczące zachowań konsumentów i skutków pandemii. Według badania najbardziej ucierpią na pandemii galerie handlowe.

Gdzie prognozowane są największe straty?

Szacuje się, że największe straty w wydatkach ( nawet do 21 procent) w handlu prognozowane są w aglomeracjach:

  • krakowskiej,
  • poznańskiej.
  • wrocławskiej,
  • warszawskiej

W aglomeracjach: szczecińskiej i trójmiejskiej spadek może wynosić 17 procent. W aglomeracjach: łódzkiej i konurbacji katowickiej mogą one wynosić natomiast 16 procent.

Według analityków Gfk największe straty wygeneruje branża jubilersko-biżuteryjna. Maksymalny spadek siły nabywczej na te kategorie produktów szacuje się na około 54 procent (spadek z 26 na 12 tysięcy złotych na metr kwadratowy powierzchni sklepowej w centrum handlowym. Drugą branżą, która zanotuje spadek będzie gastronomia. W tym sektorze spadek siły nabywczej lokowanej przez konsumentów to około 50 procent ( spadek z 20 na 10 tysięcy PLN na metr kwadratowy powierzchni usługowej). Przewiduje się także 40-procentowe spadki w branży wyposażenia mieszkań ( z 15 do 9 tysięcy złotych na metr kwadratowy). Pozostałe branże również odnotują zdecydowane spadki w porównaniu do 2019 roku.

Dodatkowo według GfK spadki wydatków konsumenckich w handlu będą wpływać na zwiększenie się konkurencji pomiędzy centrami handlowymi.

***

Polecamy także:

Lodziarnie zadowolone ze wzrostu obrotów!

Lodziarnie zadowolone ze wzrostu obrotów!

Tagi:

Opublikowane przez: Daria Kania-Baran
facebook