Raport: Global Powers of Retailing 2020, czyli najwięksi światowi detaliści

17 lut 2020
źródło i foto: materiały prasowe

Deloitte przygotował raport: „Global Powers of Retailing 2020”, wskazujący 250 największych światowych firm, które zajmują się sprzedażą detaliczną.

Perspektywy gospodarki światowej okazują się być niepewne. Składa się na to wiele przyczyn, między innymi: inflacja, wydatki, czy koszty produkcji. W Chinach gospodarka światowa jest zaburzona z powodu koronawirusa.

Celem raportu Deloitte jest przedstawienie corocznego zestawienia, skupiającego najlepiej prosperujące sieci i prognozowanie scenariusza rozwoju gospodarki na najbliższy rok.

Poniżej przedstawiamy Państwu TOP 5 największych detalistów na świecie, spośród 250 wskazanych w raporcie Deloitte. Klasyfikacja została dokonana na podstawie ogólnodostępnych danych.

Miejsce 1: Wal- Mart (Stany Zjednoczone)

Wal-Mart od kilku lat zajmuje miejsce w czołówce tej klasyfikacji. Jest to sieć amerykańskich supermarketów, założona w 1962 roku. Firma działa w 28 krajach. Według raportu przychody z działalności handlowej tej sieci wynoszą 514,41 mld dol.

 

 

 

 

 

 

 

Miejsce 2: Costoco (Stany Zjednoczone)

To największa sieć sklepów magazynowych w Stanach Zjednoczonych. Działa w 12 krajach świata. Przychód z działalności handlowej Costoco wyniósł 141,58 mld dol.

Raport: Global Powers of Retailing 2020, czyli najwięksi światowi detaliści

 

Miejsce 3: Amazon (Stany Zjednoczone)

Firma znana konsumentom przede wszystkim z prowadzenia największego sklepu internetowego na świecie. Amazon rozwija także nowoczesne, samoobsługowe sklepy stacjonarne Amazon GO. Przychody z działalności handlowej firmy wynosiły 140,21 mld dol.

Raport: Global Powers of Retailing 2020, czyli najwięksi światowi detaliści

 

Miejsce 4: Schwarz Group (Niemcy)

Największa firma handlowa, która jest właścicielem między innymi Lidla i sieci Kaufland. Siedziba spółki znajduje się w Europie i należy do rodziny Dietera Schwarza. Sklepy Schwarz Group znajdziemy w 30 krajach, w tym także w Polsce. W naszym kraju obecnie funkcjonuje 720 punktów Lidl i 213 sklepów Kaufland. Według raportu łączne przychody spółki z działalności handlowej wynosiły 121,58 mld dol.

 

lidl - zmiany na szczycie

 

Miejsce 5: The Kroger (Stany Zjednoczone)

Firma działa jedynie w Stanach Zjednoczonych. W poprzednich latach klasyfikowana była jako TOP 3 światowych detalistów. Według najnowszego raportu jej przychody zmalały i obecnie wynoszą 117,53 mld dol.

 

Raport "Global Powers of Retailing 2020" wskazał, że na liście Top 5 nadal dominują firmy amerykańskie. Co ciekawe, 10-te miejsce w klasyfikacji zajęło TESCO. 50-te miejsce zaś objęła spółka Jeronimo Martins Polska – właściciel sieci Biedronka. Raport przedstawił również, że giganci detaliczni skupiają się na światowej ekspansji i nie zamykają się jedynie na rodzime rynki. Łączny przychód z działalności handlowej dla 250 największych światowych firm zajmujących się sprzedażą detaliczną wyniósł 4,74 bln USD w roku finansowym 2018, przy średniej wielkości 19,0 mld USD na firmę. Minimalny przychód firm, umożliwiający wejście do rankingu 250 najlepszych, wynosił 3,9 mld USD.

Ranking 2020 został przygotowany na podstawie roku podatkowego 2018, który zakończył się w czerwcu 2019 roku.

***

Polecamy także:

jak poprawić swoją sytuację finansową

Jak poprawić swoją sytuację finansową? część 1.

 

Tagi:

Opublikowane przez: Daria Kania-Baran
facebook