Rynek dostaw warty 9,5 mld zł! Sfinks zaatakowany przez hakerów! Żabka nagrodzona za aplikację dla franczyzobiorców - flesz tygodnia

23 kw. 2021

FLESZ TYGODNIA: Rynek dostaw  w 2020 roku warty był 9,5 mld zł - podała sieć Stava. Sfinks został zaatakowany przez hakerów. McDonald's Polska wprowadził wegeburgera. A Auchan Polska obchodził 25-lecie.  

UWAGA! Poniższe treści nie powielają się z opublikowanymi artykułami w tym tygodniu - to całkowicie dodatkowa garść informacji.

1. Sfinks zaatakowany przez hakerów

Sfinks został zaatakowany przez hakerów - poinformowała 19 kwietnia br. firma. Niektóre dane zostały zaszyfrowane i trwają procesy odzyskiwania danych.  Według spółki, atak hakerów nie miał  wpływu na jej bieżącą działalność operacyjną czy procesy biznesowe.

Rynek dostaw warty 9,5 mld zł! Sfinks zaatakowany przez hakerów! - flesz tygodnia

2. VRG zamyka nierentowne sklepy

- Nie wahaliśmy się zamykać salonów o niskiej rentowności. Grupa korzystała z wakacji czynszowych gwarantowanych w ramach pierwszej rządowej tarczy antykryzysowej i podejmowała negocjacje czynszów za wszystkie kolejne okresy administracyjnego lockdownu sieci. Potencjalne, nowe lokalizacje salonów stacjonarnych dobierane są obecnie ostrożnie, na podstawie pogłębionych analiz rentowności. W segmencie jubilerskim stawiamy na zrównoważony rozwój sieci salonów, w oparciu zarówno o lokalizacje własne, jak i franczyzowe. W markach odzieżowych skupiamy się na rozwoju punktów franczyzowych, które niosą niższe ryzyko kosztowe dla Grupy - przekazał Andrzej Jaworski, prezes VRG.

3. Spar wprowadzi markę własną

Na przełomie maja i czerwca br. wprowadzimy produkty marki własnej ekonomicznej – No.1. Będzie to segment przygotowywany dla kilku krajów europejskich w ramach wspólnych zakupów, z produkcją realizowaną głównie przez polskich producentów. Spar No.1 to wyroby w dobrej relacji jakości do ceny – gdzie jakość nie jest obniżona. Trzecim segmentem marki własnej są produkty Premium. Są to zatem wysokiej jakości produkty od polskich producentów lub pochodzące z importu niedostępne w Polscemówił serwisowi portalspozywczy.pl Tomasz Waligórski, dyrektor handlowy, członek zarządu, Wasz Sklep Spar.

4. Polska Grupa Supermarketów wprowadzi markę własną z kategorii AGD

Polska Grupa Supermarketów również wprowadza markę własną. - Prowadzimy już wstępne rozmowy z producentami AGD w Polsce i za granicą. Wkrótce planujemy wprowadzenie wybranych produktów drobnego AGD w ofercie przynajmniej części sklepów Top Market zapowiedział Michał Sadecki z PGS.

5. Nowy franczyzowy lokal marki „Frentzza – Pizza & Friends oraz „Meet & Fit – Slow Food”

W Pruszkowie pojawił się franczyzowy lokal w formacie hybrydowym, w ramach którego funkcjonują dwie marki: „Frentzza – Pizza & Friends oraz „Meet & Fit – Slow Food”. Lokal znajduje się przy ul. Ołówkowej 1D i ma powierzchnię 90 m2. Jest w stanie pomieścić 25 gości na sali konsumpcyjnej oraz 25 osób na zaplanowanym przed lokalem ogródku letnim.

W planach na najbliższe tygodnie mamy otwarcie również hybrydowego lokalu „Frentzza – Pizza & Friends” z „Meet & Fit – Slow Food” w Sierpcu oraz dwóch lokali „Frentzza – Pizza & Friends” w Warszawie - poinformowała sieć w najnowszym komunikacie prasowym. 

6. SFD rozpoczyna działalność operacyjną w Czechach.

W dniu 4 maja 2021 r. SFD S.A rozpoczyna sprzedaż do klientów detalicznych w Czechach. Sprzedaż odbywać się będzie przez własną platformę e-commerce. Przypomnijmy, że SFD rozwija w Polsce również sieć sklepów franczyzowych. W asortymencie sklepów znajdziemy odżywki i suplementy dla sportowców.

7. Rynek dostaw w 2020 roku był wart prawie 9,5 mld złotych!

Jak wynika z najnowszego raportu Stava, rynek dostaw jedzenia w 2020 roku był wart prawie 9,5 mld złotych i w porównaniu do 2019 roku urósł o 42%. W raporcie wskazano zaś, że cały rynek gastronomiczny w 2020 roku osiągnął wartość prawie 21,7 mld złotych, czyli o 15 procent mniej niż w 2019 roku.

- Poza znaczącym wzrostem całego rynku, zaobserwowaliśmy też wiele innych zmian. Po pierwsze, dość istotnie wzrosła średnia wartość rachunku w dowozie – aż o 10,1%, licząc rok do roku. Zmieniło się również to w jaki sposób płacimy za jedzenie z dostawą. W zeszłym roku po raz pierwszy, od kiedy przygotowujemy raporty o rynku dowóz jedzenia, udział płatności gotówką w całym “torcie” płatności spadł poniżej 40% i wyniósł 32,17% - mówił Paweł Aksamit, prezes Stava S.A.

Rynek dostaw warty 9,5 mld zł! Sfinks zaatakowany przez hakerów! - flesz tygodnia

8. JOKR - miejskie magazyny staną się konkurencją dla Bolta, Ubera czy Glovo?

Rynek dostaw będzie miał zagranicznego konkurenta. JOKR to najnowszy koncept "darkstores", czyli miejskich magazynów, które zlokalizowane są w wybranych dzielnicach. Opcja znana jest już w wielu krajach, m.in. Meksyku czy Brazylii. Teraz pojawi się w Polsce. JOKR rozpoczyna działalność w Warszawie. Firma deklaruje, że dostarczy zamówione zakupy w ciągu 15 minut.

Rynek dostaw warty 9,5 mld zł! Sfinks zaatakowany przez hakerów! - flesz tygodnia

9. Szczepionki w gastronomii

Gastronomia postanawia wykorzystać nazwy szczepionek w swojej pracy. Dla przykładu, w Węgrzech powstały desery, nazywające się tak jak szczepionki na Covid-19. Jak twierdzi portal Bors, desery o nazwie AstraZeneca, Pfizer, Moderna, Sinopharm i Sputnik nabrały innego znaczenia i robią furorę wśród klientów.

10. INTERMARCHÉ otworzyło kolejny franczyzowy supermarket

Supermarket jest dostępny w Parku Handlowym MMG Centers* Piekary Śląskie. Działa w formacie POWER.

Z radością zapraszamy mieszkańców Piekar Śląskich i okolic do naszego sklepu. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby klienci znaleźli u nas bogaty wybór rozmaitych produktów. Uruchomiliśmy własną wędzarnię i piekarnię, więc gwarantujemy świeżą żywność najwyższej jakości. Dzięki wdrożeniu konceptu Power nasz supermarket oferuje wiele funkcjonalnych rozwiązań oraz zyskał nowoczesny designmówi Adrian Podziemski, który razem z żoną Agnieszką jest właścicielem sklepu Intermarché w Piekarach Śląskich Co więcej w naszym supermarkecie klienci kupią produkty dostarczane przez lokalnych dostawców. W asortymencie mamy pieczywo, nabiał, warzywa i owoce, a także produkty garmażeryjne pochodzące od miejscowych dostawców dodaje Agnieszka Podziemska.

11. Nowa franczyza na rynku fitness - ćwiczenia na powietrzu

W Wielkiej Brytanii pojawi się totalnie nowy koncept franczyzowy - Rise. Nowa franczyza to nowość na rynku klubów fitness. Rise planuje tworzyć siłownie outdoorowe, tak by klienci mogli trenować na otwartych terenach zielonych oraz w innych miejscach publicznych.

Rise to zupełnie nowa seria, która nie jest obciążona starszymi systemami ani myśleniem przed COVID, ale została stworzona przez Team Rise, aby wypełnić pojawiającą się lukę w krajobrazie sektora fitness- poinformowali inicjatorzy konceptu. 

12. Auchan obchodzi 25-lecie na polskim rynku!

Sieć Auchan obchodzi swoje 25-lecie. Ta francuska sieć działa od 1961 roku. W Polsce pierwszy hipermarket powstał w 1996 roku.

13. Moya większa o 25 stacji paliw!

Moya powiększyła się o 25 obiektów netto w 2021 roku i liczy obecnie 325 stacji paliw. Najnowsze stacje prowadzone są przez franczyzobiorców. Nowe franczyzowe punkty znajdują się w Janowie (mazowieckie), na autostracie A2 w Modle Królewskiej, na drodze powiatowej (Konin/ Rosoczyce) oraz w Woli Otałęskiej (podkarpacie).

Rynek dostaw warty 9,5 mld zł! Sfinks zaatakowany przez hakerów! - flesz tygodnia

14. Mcdonald's wprowadził do oferty wegeburgery!

Wegerewolucja to ostatnio trend wśród znanych marek franczyzowych. Do firm oferujących wege posiłki dołączył również McDonald's Polska.

15. Carrefour wdraża program oddawania butelek!

Od 22 kwietnia klienci ponad 250 hiper- i supermarketów Carrefour Polska będą mogli oddawać butelki zwrotne. Do zwrotu butelek nie będzie wymagany paragon. Oddając butelki konsumenci otrzymają e-bony. Inicjatywa Carrefour ma zachęcać Polaków do aktywnego ograniczania ilości generowanych odpadów szklanych.

Inicjatywa Carrefour stanowi element długoterminowego programu “STOP Marnotrawstwu".  Pilotaż projektu rozpoczął się w połowie grudnia ubiegłego roku w Warszawie. W następnych miesiącach sukcesywnie dołączały do niego kolejne sklepy i miasta. Sieć planuje wkrótce włączyć również do tej akcji swoich franczyzobiorców.

światowy dzień ziemi

16. Żabka nagrodzona za aplikację dla franczyzobiorców!

Żabka Polska otrzymała 3 wyróżnienia w konkursie "Mistrz innowacyjnej Transformacji".

Rynek dostaw warty 9,5 mld zł! Sfinks zaatakowany przez hakerów! Żabka nagrodzona za aplikację dla franczyzobiorców - flesz tygodnia

Tagi:

Przeczytaj także

Opublikowane przez: Daria Kania-Baran
facebook