Rząd wprowadza obostrzenia na Wielkanoc - lista

25 mar 2021
źródło: gov

Dzisiaj, tj. 25.03.2021 odbyła się konferencja prasowa Premiera - Mateusza Morawieckiego i Ministra Zdrowia - Adama Niedzielskiego, na której poruszono kwestie dodatkowych ograniczeń na najbliższe dwa tygodnie. Rząd wprowadza obostrzenia na Wielkanoc.

Obostrzenia na Wielkanoc

Obostrzenia będą obowiązywać od najbliższej soboty, tj. 27 marca do 9 kwietnia br. - czyli tydzień przed Wielkanocą i tydzień po świętach. Rząd wprowadza zaostrzenia w kilku aspektach. Między innymi:

  • Handel

- Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2 zostaną zamknięte.
- Centra i galerie handlowe – tak jak obecnie – pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.
- Oprócz tego w placówkach handlowych na targu lub poczcie będą obowiązywały nowe limity osób:

*1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2,
*1 osoba na 20 m2  – w sklepach powyżej 100 m2.

  • Kult religijny

Od 27 marca, w miejscach kultu religijnego będzie obowiązywał nowy limit osób – na 1 osobę będzie musiało przypadać 20 m2. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

  • Salony fryzjerskie i kosmetyczne

Od 27 marca zakaz działalności obejmie także salony fryzjerskie, urody i kosmetyczne w całej Polsce.

  • Żłobki i przedszkola

Ze względu na bezpieczeństwo dzieci i rodziców, zamknięte zostaną żłobki i przedszkola.  Wyjątkiem będzie sprawowanie opieki nad dziećmi pracowników medycznych i służb porządkowych (m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej).

  • Sport – tylko zawodowy

Działalność obiektów sportowych zostanie ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Wszelkie wydarzenia będą mogły się odbywać bez udziału publiczności.

Rząd dodatkowo zwraca się do firm, aby tam gdzie możliwe przejść na pracę w trybie zdalnym.

- (...) Nie zaogniajcie sytuacji (...) - apelował Premier do opozycji, która krytykuje od dłuższego czasu decyzje rządu jako niestabilne i niespójne. Jesteśmy w sytuacji kryzysowej - powiedział Minister Zdrowia i dodał,  że jedno jest pewne - trzecia fala jest o wiele groźniejsza.

Całość konferencji można obejrzeć tutaj: https://fb.watch/4s6GcW-eI6/

Przypomnijmy, że 17 marca br. rząd ogłosił obostrzenia, które niestety nie pohamowały pandemii. Wprowadzono wtedy ograniczenia w całej Polsce. Dotyczyły one zakazu działalności solariów, hoteli, sklepów w galeriach handlowych (z wyjątkiem spożywczych, drogerii i aptek), kin, basenów, teatrów i stoków narciarskich. Nadal zamknięte pozostają od dłuższego czasu siłownie, kluby fitness i restauracje.

Nowe zasady zostały zapowiedziane, które przedstawiono na dzisiejszej konferencji również były zapowiedziane już wcześniej. Najpierw na ewentualność dodatkowych obostrzeń wskazał prof. Horban, następnie Michał Dworczyk. Ostatecznie plany wprowadzenia dodatkowych obostrzeń potwierdził sam Premier.

Rząd wprowadza obostrzenia na Wielkanoc

 

***

Przeczytaj także:

Kosiniak-Kamysz: "Lockdown całkowity rząd przed świętami wprowadzi. Pytanie czy nas na to stać?"

Kosiniak-Kamysz: "Lockdown całkowity rząd przed świętami wprowadzi. Pytanie czy nas na to stać?"

 

Tagi:

Opublikowane przez: Daria Kania-Baran
facebook